Tarih : 23.05.2021 - 10:35 Yorum : 0

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a sert tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın Akdeniz, Ege ve Kıbrıs görüşmelerindeki tutumunu eleştirip, "Biz barış içinde çözümden yanayız ancak milletimizin hakkını da çiğnetmeyeceğiz" uyarısını yaptı.

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a sert tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesiyle beraber inşası süren çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu'yu inceledi.

“Uçak gemisi” olarak adlandırılan Türkiye’nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu’nun çalışmalarını inceleyen Hulusi Akar, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı.

TCG Anadolu’nun çok üstün özelliklere sahip bir Türk mühendislik harikası olduğunu belirten Akar, "Geminin tamamlanmasıyla önemli bir adım atılacak ve ana vatandan çok daha uzak yerlerdeki hak ve menfaatlerimizle alakalı, bölge ve dünya barışı ile alakalı, dost ve kardeş ülkelerle, müttefiklerimizle olan münasebetlerimiz konusundaki vazifelerimizde bize büyük bir yarar sağlayacak” diye konuştu.

"YUNANİSTAN GİDİŞATI SABOTE EDİYOR"

Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs görüşmelerinde Yunanistan'ın gidişatı sabote ettiğini söyleyen Akar şöyle konuştu:

"Yunan komşularımız eylem ve söylemleriyle, yapılan çalışmaları, olumlu gidişatı sabote etmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyor.

Bu yolun çıkar yol olmadığını kendilerine hatırlatmak istiyorum. Bu söylemlerle, tahriklerle, provokasyonlarla bir yere varmanın imkanı yok."

"MİLLETİMİZİN HAKKINI ÇİĞNETMEYİZ"

Sorunları hukuk ve komşuluk ilişkileri çerçevesinde konuşarak barış içinde çözmekten yana olduklarını vurgulayan Hulusi Akar, "Bizim istediğimiz uluslararası hukuk. Siz uluslararası anlaşmalarda olan maddeleri nasıl inkar edersiniz? Biz uluslararası hukuktan, iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız fakat hiçbir zaman da ülkemizin, milletimizin hakkını çiğnetmeyeceğiz, hiçbir zaman bir oldubittiye müsaade etmeyeceğiz. Bunu herkesin bilmesi lazım” diyerek tepkisini dile getirdi.

"TÜRKİYE'YE YAYILMACI DİYENLER TARİHE BAKSIN"

Son dönemde Yunanistan’da sivil ve askeri bazı kişilerin Türk tarihine yönelik asılsız suçlamalarda bulunduğuna dikkat çeken Bakan Akar, sözlerine şöyle devam etti:

“Türk tarihi çok açıktır, berraktır, şeffaftır. Bu milletin yüzü, alnı aktır. Bizim tarihimizde hiçbir şekilde bir soykırım söz konusu değildir. Dün Ermenistan, bugün Yunanistan kendilerine göre birtakım iddialarda bulunuyorlar. Bu tarihi tersten okumak demektir, bu hezeyandır. Bu doğru değildir, yalandır, yanlıştır. Yunan komşularımıza doğruları ve gerçekleri konuşmaları konusunu kendilerine bir daha hatırlatıyorum.

Türkiye’ye ‘yayılmacı’ diyenler tarihe baksınlar. 1821 ve günümüze kadar olan gelişmelere, haritaya baksınlar. Orada kimin yayılmacı olduğu, kimin nasıl yayıldığı çok açık ve net şekilde görülmektedir. Bu gerçekler ortada dururken Türkiye’yi ‘yayılmacılıkla’ suçlamak, Türkiye’yi bir tehdit olarak göstermek büyük bir yanlıştır. Yunan komşularımız kendilerine güvensinler, hamilerine değil.

Yunanistan Türkiye ile olan sorunlarını Türkiye-ABD, Türkiye-NATO, Türkiye-AB sorunuymuş gibi göstermeye çalışmasın. Bunun kimseye faydası yok. En büyük zararı da Yunanistan’a, Yunan halkına olacaktır. Bunun tarihte çok örnekleri var.”

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber