22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %58
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-28 18:00:40

İBB’nin yeni taksi teklifi 12’nci kez reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışacak 500 engelli taksisinin ve 4 bin 500 yeni taksinin hizmete alınması teklifi UKOME’de 12.defa reddedildi.

İBB’nin yeni taksi teklifi 12’nci kez reddedildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İBB 500 adedi engelli erişime özel olmak üzere 5 bin yeni taksi teklifi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) toplantısında 12. kez yeniden görüşüldü.
Yenikapı Etkinlik Alanı, Dr. Mimar Sinan Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Ocak ayı toplantısında yeni taksi teklifi oylamaya sunuldu. Toplantıda oylanan 5 bin taksi projesi oy çokluğu ile 12.defa reddedildi.

YEDİEMİN OTOPARK ÜCRETİNE ZAM YAPILDI

Öte yandan, hatalı parktan dolayı Yediemin Otoparklarına çekilen araçların ücreti 130 liradan 175 liraya çıkarılarak yüzde 35 zam yapıldı.

EYÜP AKSU'DAN TAKSİ İHTİYACI İDDİALARINA CEVAP

Toplantıda konuşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Ulaştırma Bakanlığımızın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Strateji Geliştirme Başkanlığının talimatıyla Erişebilir Ulaşım Strateji ve Eylem Planı’nda bize verilen talimatla biz bir yıl önce engelli vatandaşlarımızı düşünerek bir engellilere erişebilir çalışması yaptık. 2 tane ticari taksimizi engellileri taşıyabilecek şekilde dönüşüme kavuşturduk. Ama bugüne kadar bir tane bile engelli vatandaşımızı taşıyamadık veya talep olmadı ya da engelli taksiye ihtiyaç olmadı. Ama biz engelli vatandaşlarımıza her türlü desteği vereceğiz. Ama ne yazık ki bir siyasi partinin genel başkanı engelliler gününde Meclis'te konuşma yaparken, ‘İstanbul’da engelli taksiye ihtiyaç var biz bunu sağlayacağız’ diye siyaset yaptı. Biz burada esnaf olarak siyasete malzeme oluyoruz. Genel başkan engelliler gününde taksi sayısında artışa ihtiyaç var diyor. Şunu hiç demiyor, var olan taksilerin içinden engelli taksiye çevirelim demiyor. Biraz duygusallık oluyor. Belki burada pr çalışması yapılacak. İşte biz engellilere hizmet veriliyoruz da engelleniyor gibi” dedi.

“2 TANE TAKSİYİ ENGELLİ TAKSİ YAPTILAR”

Aksu’ya cevap veren İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, “Biz engelli vatandaşlarımıza hizmeti duygusallıkla veya bir acımayla değil görev bilinciyle yapıyoruz. 2 tane ticari taksiyi engelli taksi yaptık ama talep olmadı diyorsunuz. Yaklaşık 18 bin taksiye vatandaşlarımız ulaşamıyorken, 2 tane taksiyi nasıl bulup ulaşsın bunu da sizin takdirine sunuyorum.” diye konuştu.

 

Etiketler