Tarih : 04.05.2021 - 14:46 Yorum : 0

İçişleri'nden "ikamet-iş yeri güzergah kısıtlaması" açıklaması

İçişleri Bakanlığı, 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'e kadar sürecek tam kapanmayla ilgili en çok sorulan sorular bölümüne yeni sorular ile cevaplarını ekledi.

İçişleri'nden "ikamet-iş yeri güzergah kısıtlaması" açıklaması

17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'e kadar sürecek tam kapanmayla ilgili İçişleri Bakanlığı, koronavirüs ile mücadelede yayımlanan genelge hakkında en çok sorulan soru ve cevaplara yeni maddeler ekledi. 

HER İLÇEDE BİR OPTİK AÇIK OLACAK
Göz hekimlerince düzenlenen reçetelerin geçerlilik süresinin 10 gün olması ve tam kapanma süresi içerisinde gözlükleri zarar gören vatandaşların mağduriyet yaşamaması için valilikler/kaymakamlıklar tarafından her ilçede bir nöbetçi optisyenlik müessesesinin açık olması sağlanacak.

OPTİK ÇALIŞANLARI MUAF
Nöbetçi optisyenlik müessesesinin çalışanları, valilik/kaymakamlık nöbet listesiyle birlikte "çalışma izni görev belgesi" formunu manuel düzenlemek ve denetim faaliyetleri sırasında kolluk kuvvetlerine ibraz etmek, ikametle iş yeri arasındaki güzergah ve zaman dilimi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacak.

İKAMET-İŞ YERİ GÜZERGAH KISITLAMASI
Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan ve yaptıkları işin doğası gereğince gün içerisinde birden fazla yerde bulunmaları gereken elektrik ve doğalgaz tamir/bakım ekipleri ile veteriner gibi kişilerin, günlük iş planlarını göstermeleri halinde kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde bu durumlar da göz önünde bulundurulacak.

ÇİFTÇİLERİN "ÇALIŞMA İZNİ GÖREV BELGESİ" ALMALARINA GEREK YOK
İçişleri Bakanlığı genelgesi ile tam kapanma döneminde tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla "Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanların" sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmaları kararlaştırıldı.

Bu doğrultuda tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunduğunu il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden alınan "Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi" veya Ziraat Odalarınca verilen ve verildiği yılın tasdikini taşıyan "Çiftçi Belgesini" ibraz ederek ortaya koyan çiftçilerin ayrıca e-Başvuru sistemi üzerinden "Çalışma İzni Görev Belgesi" almalarına gerek kalmayacak.

Çiftçilerin, il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan "Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi" veya ziraat odalarınca verilen ve verildiği yılın tasdikini taşıyan "Çiftçi Belgesini" ibraz etmeleri, tarımsal üretim faaliyetlerinde kapsamında olmaları ve tarımsal üretimi gerçekleştirdiği bölge ile ikameti arasındaki güzergah ve zaman dilimiyle sınırlı kalmaları kaydıyla, kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde başka bir belge sunmaları istenmeyecek.

İçişleri Bakanlığı, 'tam kapanma'ya dair en çok sorulan sorulara cevap verdi İçişleri Bakanlığı, 'tam kapanma'ya dair en çok sorulan sorulara cevap verdi İçişleri Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında 29 Nisan ve 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak tam kapanmayla ilgili en çok sorulan sorulara cevap verdi.
Son dakika: İçişleri Bakanlığı görev belgelerine ilişkin genelge yayımladı Son dakika: İçişleri Bakanlığı görev belgelerine ilişkin genelge yayımladı Son dakika haberine göre... Genelgeye göre; muafiyet kapsamında olmakla birlikte e-başvuru sistemi üzerinden belge alamayanlar için, 29 Nisan tarihli daha önceki Genelge ile yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formunun işveren ve çalışan tarafından manuel düzenlenerek imza altına alınarak kullanılabilmesine ilişkin süre iki gün daha uzatılarak 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar kullanılmasına imkan tanındı.
İçişleri'nden "Tam Kapanma Tedbirleri" ile ilgili sorulara cevap İçişleri'nden "Tam Kapanma Tedbirleri" ile ilgili sorulara cevap İçişleri Bakanlığı, “ Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi” hakkında sorulan soruları cevapladı.

Kaynak : AA
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber