Tarih : 13.09.2021 - 10:09 Yorum : 0

İHA ihanetinin konuşmaları ortaya çıktı

Kritik savunma projeleri bilgilerini yabancılara satan casusluk çetesinin, Türkiye’nin gururu olan SİHA ve İHA’lara ait bilgileri de pazarladığı ortaya çıktı. Sanıklar hakkında dava açılırken ihanetin konuşmaları da dinlemeye takıldı.

İHA ihanetinin konuşmaları ortaya çıktı

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre Savunma alanındaki kritik projelerin ihale bilgilerinin sızdırılmasına ilişkin soruşturmada dava açıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki (DKK) milli projelerin ihale bilgilerinin yabancı firmalara sızdırılmasıyla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. 9 kişi hakkında ““zincirleme olarak devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” suçundan 35’er yıla kadar hapis talep edildi. DKK’de görevli 2 binbaşının ise “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 10’ar yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

BİLGİLER DEVLET SIRRI NİTELİĞİNDE

Sanıkların Türkiye’nin gururu olan İHA-SİHA’ların teknik özellikleriyle ilgili gizli bilgileri de firmalara aktardığı anlaşıldı. SSB’den alınan raporlara göre, “Milli insansız hava araçlarına ait ifadelerinin tamamının yüksek önemi haiz kritik teknik bilgiler olduğunun görüldüğü, yurt içi ve sınır ötesi operasyonlarda sahada oyun değiştirici olarak görev alan milli İHA ve SİHA’lara ilişkin kritik önemi haiz teknik bilgilere üçüncü kişilerce sahip olunması ve hasım unsurlarla paylaşılması durumunda; devletin güvenliği ve sahada yürütülen operasyonların başarısı açısından menfi sonuçlara sebebiyet verebileceği anlaşılmıştır ” İfadelerine yer verildi. Başsavcılık, sanıkların telefon konuşmalarındaki bilgilerin gizliliğini de Milli Savunma Bakanlığı’na sordu. Bakanlığın bilgilerin bazılarının devlet sırrı niteliğinde olduğu cevabını verdi.

FİRMALARA ANLATTI PARA KAZANDI

SSB’de eski proje müdürü olan sanık Yusuf Hakan Özbilgin’in, yabancı firma temsilciliği yapan şirket sahibi Mustafa Sırrı Akın ve firma çalışanı Emre Özlük’le sık sık görüştüğü belirlendi. Özbilgin’in yapılan bu görüşmelerde SSB’nin projeleri ve yapılacak ihalelerle ilgili bilgileri verdiği tespit edildi. BAYKAR’a ait İHA ve SİHA’larla ilgili bilgileri firma yöneticilerine aktaran Özbilgin’in ayrıca ASELSAN, TUSAŞ, kuvvet komutanlıkları gibi çok sayıda kurumun projelerine ilişkin bilgileri de firmalara aktarıp maddi menfaat elde ettiği kaydedildi.

YÜKSEK MİKTARDA PARA ELE GEÇİRİLDİ

Emekli olmadan önce DKK Teknik Başkanlığı Deniz Havacılık Daire Başkan Vekili görevini yürüten sanık emekli albay Murat Ali Çömez’in, DKK’nın helikopter tedarik planlamaları ve mevcut helikopterlerle ilgili bilgileri Emre Özlük’e aktardığı anlaşıldı. Yusuf Hakan Özbilgin’in konutunda yapılan aramada 1 milyon 283 bin euro ve 40 bin dolar ele geçirilmiş, banka hesaplarında da yüklü miktarda para tespit edilmişti. İddianamede, Özbilgin’in devlet memuru olması dikkate alındığında bu miktarda paranın hayatın olağan akışına aykırı olduğu belirtilerek, “Soruşturma konusu suçu oluşturan eylemleri nedeniyle bu parayı edindiği değerlendirilmiştir” denildi.

DİNLEMEYE TAKILDILAR

Sanıklar Yusuf Hakan Özbilgin ile Emre Özlük’ün “yakalanma korkusu” nedeniyle aralarında geçen telefon konuşmaları dinlemeye şöyle takıldı:
E.Ö.: Senden sonra ne oldu biliyor musun? Arabanın başına gittim 2 tane Yunus motosikleti duruyordu. Biri yanıma geldi ‘Arabaya bakabilir miyiz?’ dedi.
Y.H.Ö.: Ciddi mi söylüyorsun?
E.Ö.: ‘Benimle veya arabayla ilgili bir sıkıntı mı var?’ diye sordum, ‘normal bir arama’ gibisinden bir şeyler söylediler.
Y.H.Ö.: Takip ediyorlar abi o zaman.
E.Ö.: Bilmiyorum olabilir.
Y.H.Ö.: Senin telefonunda FaceTime var mı?
E.Ö.: Var ama ayrıca kullanmıyorum.
Y.H.Ö.: Tamam bundan sonra oradan konuşalım.

Etiketler : İha Siha Casusluk Dava
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber