2022-07-01 10:19:04 | Son Güncelleme : 2022-07-01 10:31:00

İsrailli turistlere İstanbul'da suikast planı çöktü: İranlı ajan suikast öncesinde mafya liderine silahın sesini sordu

İstanbul’da İsrailli turistlere suikast yapmayı planlayan ancak MİT operasyonu ile yakalanan İranlı ajanın 2 ayda ülkeye 4 defa gidip geldiği tespit edildi.  Yakalanan tetikçi ile diğer 5 ajanın doğrudan İran istihbaratı ile çalışmadığı talimatı mafya lideri aracılığıyla aldığı öğrenildi. Mafya liderinin saldırıda kullanılacak silahla ilgili tetikçinin sorduğu "Çok ses çıkar mı" sorusuna "Çok az, patlayan sigaralar gibi ses çıkar. Hatta ondan daha az” cevabı verdiği ifade edildi.

İsrailli turistlere İstanbul'da suikast planı çöktü: İranlı ajan suikast öncesinde mafya liderine silahın sesini sordu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İran Devrim Muhafızları Ordusu subayının öldürülmesinin ardından İran ile İsrail arasında gerginlik yükseldi. Tahran suikasttan İsrail’i sorumlu tutarak cevap vereceklerini söyledi. İran’ın tehdidi sonrasında İsrail başta Türkiye olmak üzere başka ülkelere turistlik gezi yapan vatandaşlarını uyararak tatilini yarıda keserek ülkelerine dönmelerini istedi.

MİT İRANLI AJANLARIN ‘SUİKAST’ PLANINI ÇÖKERTTİ

İstanbul’da bulunan İsrailli turistlere yönelik suikast planı MİT operasyonu ile çöktü. Türkiye’ye gönderilen İranlı ajanlar eylemlerini gerçekleştirilmeden yakalandı. Yakalanan ajanların yapacağı operasyonun detaylarına ise Yeni Şafak ulaştı.  

POLİS AJANLARIN OTELE GELMESİNİ BEKLEDİ

MİT ve polis ekipleri İranlı şüpheliyi 17 Haziran sabahı kaldığı otelde yakalayarak gözaltına alındı. Sorgulanan ajan, İran’dan gönderilen 9 kişilik suikast timinin 3 İsrailli kadını öldürmek için otelde keşif yapacağını söyledi. Ajanın tüm detayları vermesinin ardından polis ekipleri otel çevresinde tertibat alarak ajanların otele gelmesini bekledi. 17 Haziran saat 11.40’ta otele gelen İranlı ajanlardan biri otel içerisinde 3 İsrailli kadının kaldığı odanın çevresinde keşif yaptı. Telefonla resim çekti.

ÇOK SAYIDA SİLAH ELE GEÇİRİLDİ

Ajanı takip eden polis ekipleri aynı gün saat 17.50’de baskın düzenlediği bir otelde 2 İranlı ajanı yakaladı. Otelde Baretta marka 2 silah, 2 susturucu ve silaha takılan 2 lazer ele geçirdi. 19 Haziran günü yapılan ve kayıt dışı olarak çalışan otellerin birinde 3 İranlı ajan daha yakalandı. MİT ve polis ekipleri 28 Haziran günü Avcılar’da bir ajanı daha yakaladı.

TALİMAT İRAN’DAN

Suikast timindeki 6 İranlı ajanın 3’ü sorgularında suikast emrinin İran istihbaratı tarafından verildiğini söyledi. İranlı ajanların 2 ay önce resmi yollardan Türkiye’ye giriş yaptığı, 2’sinin pasaportunun sahte olduğu belirlendi. Suikastı otelde keşif yapan İranlı ajanın yapacağı öğrenilirken, ajanın suikast için İran’daki yüklü miktarda para alacağı da tespit edildi. İran istihbaratı ile direk bağlantısı olmayan ajanların İranlı ünlü bir mafya lideri adına çalıştığı belirlendi. Suikastı yapacak olan ajanın WhatsApp üzerinden görüştüğü İran’daki mafya liderinden talimatlar aldığı da tespit edildi.

SİLAHIN SESLERİNİ KONUŞTULAR

MİT ve polis ekiplerinin yaptığı çalışmada suikastı yapacak İranlı ajanın oteldeki keşiften 4 gün önce İran’a gidip geldiği ve burada İran istihbaratının suikast emrini verdiği İranlı mafya lideri ile görüştüğü ortaya çıktı. Ajanın keşif yaptıktan sonra da aradığı mafya lideri ile ne konuştuğu da tespit edildi. Keşif yapan İranlı ajanın “Otelin içinde vurursak çok ses çıkar mı? İşi yapmak için silah iyi değil mi? Ses ne kadar çıkıyor?” diye sorduğu, mafya liderinin ise “Çok az, patlayan balon kadar ses çıkarır. Patlayan sigaralar gibi ses çıkar. Hatta ondan daha az ses çıkarır, o konuda merak etmeyin. Sıkıntı olmaz” diye cevap verdiği de tespit edildi.