Tarih : 16.05.2021 - 20:09 Yorum : 0

İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan İsrail için son uyarı

İslam İşbirliği Teşkilatı, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in Filistin'e saldırılarını durdurma konusunda sorumluluk üstlenmediği takdirde, Filistin halkına koruma sağlanması için BM'ye başvurulacağını açıkladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan İsrail için son uyarı

Yapılan açıklamaşu şekilde! "BM Güvenlik Konseyi İsrail saldırganlığını durdurma sorumluluğunu üstlenemezse, Filistin halkına koruma sağlanması için BM'ye başvurulacaktır." 

BİLDİRİDE ŞU İFADELER KULLANILDI

"Uluslararası mahkemeler aracılığıyla uluslararası hukukun işletilmesi ve BM'ye bağlı kuruluşların baskısı yoluyla İsrail, Filistin'in kamu ve özel haklarının yanı sıra altyapısına verdiği zarardan dolayı tazminat ödemeye zorlanmalıdır."

Bildiride, uluslararası toplumdan sorumluluklarını yerine getirmesi talep edilerek, "İsrail, Filistin halkına yönelik sistematik bir şekilde işlediği suçlardan, özellikle abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yaptığı barbarca saldırılarla bölgede durumun kötüye gitmesinden tamamen sorumludur." ifadeleri kullanıldı.

İsrail’in ramazan ayında başlattığı Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerin ve Filistinlilere yönelik saldırıların dini hassasiyetleri kışkırtarak uluslararası insan haklarını açıkça ihlal ettiği vurgulanan bildiride, Mescid-i Aksa ve Harem-i Şerif'in kutsallığına saygısızlık eden ve bu yerlerin tarihi ve hukuki statüsüne zarar veren ihlallerin durdurulması talep edildi. Bidiride, alınan kararların uygulanması için İİT Genel Sekreteri’nin Avrupa Birliği Komisyon Başkanı, BM Genel Sekreteri, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri ve diğer ilgili tüm yetkililerle gereken temasları ivedilikle başlatacağı duyuruldu.
Son Dakika...Filistin'den BMGk'ya İsrail'e yaptırım çağrısı Son Dakika...Filistin'den BMGk'ya İsrail'e yaptırım çağrısı SON DAKİKA HABERİ...Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, BMGK'ye "savaş suçu" işlemekle suçladığı İsrail'e yaptırım ve silah ambargosu uygulaması çağrısı yaptı.
İsrail'in saldırılarında şehit sayısı 192'ye yükseldi İsrail'in saldırılarında şehit sayısı 192'ye yükseldi İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şehitlerin sayısı 58'i çocuk, 34'ü kadın olmak üzere 192'ye yükseldi.

 

Etiketler : İİT İSRAİL
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber