23˚
İstanbul
23˚
hafif yağmur
Nem %57
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-23 21:17:10

İstanbul-Ankara yolunda ulaşım durdu: Yollar araç trafiğine kapatıldı

Son dakika haberi: Türkiye genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor. İstanbul-Ankara arasında TEM otoyolu ve devlet karayolu, yoğun kar nedeniyle güvenlik sağlanana kadar araç trafiğine kapatıldı. İstanbul ve Ankara Valiliği de vatandaşlara yola çıkılmaması uyarısında bulundu.

İstanbul-Ankara yolunda ulaşım durdu: Yollar araç trafiğine kapatıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cuma gecesinden itibaren tüm yurdu etkisi altına alan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Karla kaplanan yollar ve buzlanma nedeniyle birçok yerde trafik kazaları meydana gelirken, kar yağışının etkisini daha da artıracak olması sebebiyle ülke genelinde önlemler artırılıyor. Gün boyunca pek çok bölgede ulaşımda aksamalar meydana gelirken, akşam saatlerinde İstanbul-Ankara arası karayolu ulaşımı da durdu.

İSTANBUL-ANKARA ULAŞIMI DURDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul-Ankara TEM Otoyolu ve D-100 Devlet Yolu, yoğun kar yağışı nedeniyle tüm araç geçişlerine kapatıldığını duyurdu. Karayolları Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “İstanbul-Ankara TEM Otoyolu ve D-100 Devlet Yolu, Gerede ile Düzce arasındaki yoğun kar yağışı nedeniyle güvenli trafik akışı sağlanıncaya kadar tüm araç geçişlerine kapatılmıştır” denildi.

VALİLİKLERDEN PEŞ PEŞE UYARI

Ankara Valisi Vasip Şahin, ulaşımda yaşanan sıkıntılarla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gerede-Düzce arası otoyol ve Devlet yolu yoğun kar ve tipiden dolayı ulaşıma kapandığı için ilimizden İstanbul istikametine yeni bir duyuruya kadar yola çıkılmaması gerekmekte olup; yola çıkmış araçlar ise görevlilerimizce yönlendirilen yerlerde bekletilecektir" ifadelerine yer verdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da vatandaşlara uyarıda bulunup, "Yolların açılması için kar ve buz ile mücadele devam etmektedir. Bu nedenle, İstanbul-Ankara istikametine doğru yeni bir duyuruya kadar yola çıkılmamalıdır" mesajını paylaştı.

BOLU GİRİŞİ ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Bolu’da, etkili olan kar yağışı sebebiyle kentin TEM Otoyolu ve D100 Karayolu Gerede ve Düzce girişleri araç trafiğine kapatıldı. Karayolları ekiplerinin kar küreme ve temizleme çalışması yaptığı güzergahlarda il sınırına giren araçların çıkışı TEM Otoyolu üzerinden kontrollü olarak sağlanıyor. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Bolu Valisi Ahmet Ümit, yolun güvenli hale getirildiğinde yeniden trafiğe açılacağını belirtip şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği her şeyin ötesinde. Aşırı kar yağışı, buzlanma tipi ve bir taraftan kar açma, yol açma çalışmaları, buz çözme çalışmaları sebebiyle Bolu'nun bütün girişlerinde geçici olarak trafik şimdilik durdurulmuş vaziyette. İstanbul, Ankara ve diğer tüm istikametler şu anda trafiğe kapalı. Bu kapsamda Bolu iline girişleri kapatmış vaziyetteyiz. Yol açma çalışmalarımız sürüyor. Yol güvenli hale geldiğinde tekrar trafik elbette açılacaktır. Bolu sınırları içerisine girmiş olan vatandaşlarımızın imkanları ölçüsünde tek şerit olmak ve kontrollü olmak şartıyla il dışına çıkarmaya gayret ediyoruz."

SAKARYA D-650 KARAYOLUNDA ULAŞIMA KAR ENGELİ

Sakarya genelinde etkisini gösteren kar yağışı D-650 karayolu Pamukova ilçe geçişinde yolun kapanmasına sebep oldu. Sakarya-Bilecik D-650 karayolunda Turgutlu Mahallesi mevkiinde ulaşım durma noktasına geldi. Uzun araç kuyruklarının oluştuğu bölgede Karayolları ve Bölge Trafik ekiplerinin yolun açılması için çalışmaları sürüyor.

Etiketler