21˚
İstanbul
21˚
hafif yağmur
Nem %68
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-29 12:33:56

İstanbul Mobilya Fuarı’nda zabıta şoku! MOSFED tepki gösterdi

Avrupa’nın en büyük organizasyonu olarak görülen İstanbul Mobilya Fuarı’nda reklam ve ilan vergisi teftişi yapmak isteyen 40 kişilik zabıta ekibi harekete geçti. Zabıta ekipleri Mobilya Dernekleri Federasyonu’nun (MOSFED) tarafından tepki gördü. Zabıtalar teftiş yapmadan alandan ayrılırken, girişime tepki gösteren MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, “Ne dünyada ne de Türkiye’de bir fuar alanında böyle bir uygulama daha önce gördük” dedi.

İstanbul Mobilya Fuarı’nda zabıta şoku! MOSFED tepki gösterdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İstanbul Bakırköy Belediyesi’ne bağlı ilçe zabıtaları, belediyenin ortağı olduğu Yeşilköy’deki İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (İDTM) açılan, alanında Avrupa’nın en büyük organizasyonu sayılan İstanbul Mobilya Fuarı’nda reklam ve ilan vergisi teftişi yapmak istedi. Yaklaşık 40 kişilik ekiple gelen zabıta ekipleri Mobilya Dernekleri Federasyonu’nun (MOSFED) tepkisiyle karşılaştı. Zabıta ekiplerinin, tabelaları ölçüp ortaya çıkan vergiyi firmalara yazılı tebliğ etmek istedikleri, ancak bunun usulen doğru olmadığını belirten federasyon temsilcilerince girişimin önüne geçildiği aktarıldı.

'BOMBA İHBARI MI VAR?'

Üniformalı zabıta ekiplerini gören bazı yabancı ziyaretçilerin tedirgin olduğu, hatta ‘bomba ihbarı mı var’ endişesine kapıldığı öğrenildi.

'DÜNYADA BÖYLE UYGULAMA GÖRMEDİK'

Zabıta ekipleri federasyon yetkililerinin girişimleriyle fuar alanından teftiş yapmadan ayrılırken, MOSFED Başkanı Ahmet Güleç yaşananlara tepki göstererek, “Türkiye’nin 81 ilinde çeşitli belediyelerde fuar yapıyoruz. Böyle bir uygulama görmedik. Hatta dünyanın birçok şehrinde fuara katılıyoruz, bir belediyenin böyle bir uygulama yaptığına şahit olmadık. Fuarımıza 15 bin yabancı misafir geldi. 100 bin ziyaretçi ağırlıyoruz. Bu fuarlar yapıldığı şehri, semti kalkındırıyor. Birçok insan ‘şehrime, semtime fuar gelsin’ diye fuar merkezi yaparken, böyle bir uygulamaya kalkışılması gerçekten çok garip. Biz böyle bir vergilendirme olabileceğini düşünmüyoruz. Eğer varsa da ihracatçılar olarak, fuarcılar olarak yasal bir güvence bekliyoruz. Her belediye bunu kendi inisiyatifine göre mi yapacak? Biz kişilerin iyi niyetine göre hareket edemeyiz. Fuarcılığımız tehlikeye girer.” ifadelerini kullandı.

İDTM DE TEPKİ GÖSTERDİ

Dünya gazetesine açıklamalarda bulunan İDTM yetkilileri de Bakırköy Belediyesi’nin bu uygulamasına bir anlam veremediklerini, baskın yapılıyor görünümü ile gerçekleştirilen denetimin teamüllere uygun olmadığını kaydetti. Yetkililer, bugüne kadar yapılmayan uygulamanın bugün devreye giriyor olmasının fuarda ürünlerini sergileyen firmaları rencide ettiğini söylerken, yerli ve yabancı fuar ziyaretçileri için kötü bir manzara oluşturduğunu da vurguladılar. Bu arada Bakırköy Belediyesi’nin İDTM ile ilan ve reklam vergilerine ilişkin bir protokol yapmak istediği, İDTM yetkililerinin ise konunun yasal temeli olup olmadığı yönünde araştırma yaptığı öğrenildi.

BAKAN VARANK'TAN AÇIKLAMA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise yaşanan olaya sosyal medya hesabından tepki göstererek, "Binlerce yabancının ziyaret ettiği, son dönemde büyük emeklerle organize edilen, Avrupa'nın en büyük mobilya fuarı @iff2022'de yaşanan şu rezalete bak. İşte size CHP belediyeciliği. Pes!'' dedi.

 

 

Etiketler