Tarih : 02.08.2021 - 18:09 Yorum : 0

'Aşı olmayana ekmek yok' iddiasına yalanlama

İstanbul'un bazı ilçelerinde aşı olmayanlara ekmek satışının yasaklanacağı iddiaları üzerine İstanbul Fırıncılar Odası'ndan açıklama geldi.

'Aşı olmayana ekmek yok' iddiasına yalanlama

İstanbul'daki 6 ilçede koronavirüs tedbiri olarak aşı olmayan kişilere ekmek satışı yapılmayacağı öne sürüldü. Söz konusu iddia üzerine fırıncılar odasından konuya ilişkin resmi açıklama yapıldı.

"AŞI OLMAYANA EKMEK YOK" İDDİASI GERÇEK DIŞI

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, şehirde aşı olmayana ekmek satılmayacağı yönündeki iddiayı yalanlayarak, "Esenler'de bir fırın işletmecisinin yapmış olduğu açıklama talihsiz bir açıklamadır. İstanbul Fırıncılar Odası yönetim kurulunun kesinlikle böyle bir açıklamadan haberi, böyle bir talebi ve isteği yoktur" ifadesini kullandı. Kovid-19 salgınının başından beri İstanbul'da yaşayan vatandaşlara sorunsuz hizmet verdiklerini hatırlatan Erdoğan Çetin, salgınla mücadele kapsamında fırıncıların aşılanmaya devam ettiğini de dile getirdi.

"İNSANLARIN AŞI OLUP OLMADIĞINA BAKILMIYOR"

Tartışmaya yol açan iddianın kaynağının Esenler'deki bir fırın işletmecisi olduğunu açıklayan Çetin, "Talihsiz bir açıklama. Bizim kesinlikle böyle bir açıklamadan haberimiz, bu yönde talebimiz ve isteğimz yoktur. Açıklama sadece Esenler'de olmuş. Diğer 5 ilçenin böyle bir olaydan haberi yok. İstanbul'da ekmek satışı sorunsuz bir şekilde yapılmaya devam ediyor. Kentte fırınlarda insanların aşı olup olmadığına bakılmıyor. İstanbul'da aşı olmayana ekmek satılmaması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Biz teknik olarak da insanların aşı olup olmadığını şubelerimizde tespit etme şansına sahip değiliz. Böyle bir alt yapımız yok. İstanbul'da üretilen ekmeğin yüzde 35'ini mağazalarımızda, geri kalanı toptan satıyoruz. Böyle bir uygulama bize tebliğ edilse bile başarılı olma şansımız yok. Bu tarz yanlış bir açıklamaya yapan meslektaşımızı da uyardık" diye konuştu.

"BÖYLE BİR UYGULAMA YAPILAMAZ"

Yetkili merciler aşılamayla ilgili bir karar almadan farklı bir uygulama yapma durumlarının olmadığına dikkat çeken Başkan Çetin, "Bizim 'aşılanmayan kişilere ekmek satılmasın' diye bir talebimiz olmadı. Bakanlık, valilik, İl Ticaret Müdürlüğü, Esnaf Birliği ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu'dan bize bir yazı veya genelge gelmediği sürece böyle bir uygulama kesinlikle yapılamaz. Bu görev kamunun görevi. Kamu bize tebliği edecek, biz gereğini yapacağız ancak böyle bir durum yok" dedi.

Kaynak : AA
Etiketler : Ekmek Aşı Yasak
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber