2022-05-25 08:44:25 | Son Güncelleme : 2022-05-25 08:52:41

İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'yi ikna turu bugün başlıyor! İki ülkeden yazılı belge isteniyor

Terör örgütüne verdikleri destek nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliğine sıcak bakmadığı ve veto edeceğini duyurduğu İsveç ve Finlandiya ile Ankara'da görüşme yapılacak. Görüşmede iki ülkeden somut adım beklenirken vetoyu kaldırma şartı olarak ise yazılı mutabakat istendi.

İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'yi ikna turu bugün başlıyor! İki ülkeden yazılı belge isteniyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik saldırıları sonrasında NATO’ya üye olmak için harekete geçen İsveç ve Finlandiya resmi başvurusunu yaptı. Terör örgütüne açık destek veren ülkelerinde faaliyetlerine izin verdikleri için Ankara iki ülkenin de NATO üyeliklerine sıcak bakmadığını ve hayır diyeceğini duyurdu. Türkiye’nin kararlı duruşu sonrasında ılımlı mesajlar vermeye başlayan İsveç ve Finlandiyalı heyetler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabul etmesi sonrasında bugün Ankara’da görüşme gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK KISITLAMALAR HATIRLATILACAK

İki ülke diplomatlarından oluşan heyet, bugün saat 13.00’te Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki Türk diplomatlarla bir araya gelecek. Heyete, Türkiye’nin güvenlik endişelerini ve hassasiyetlerini anlatacaklarını söyleyen diplomatik kaynaklar, PKK/YPG’nin bu ülkelerdeki yapılanması, dernek-vakıf altındaki faaliyetleri, FETÖ’cüleri ev sahipliği yapmaları ile savunma sanayi alanında Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların hatırlatılacağını belirtiyorlar. Kaynaklar ayrıca “Türkiye’nin talepleri karşısında somut adım atacaklar mı, ne yapacaklar? Bütün bunları göreceğiz” dedi. Öte yandan, İsveç’in terör yasasında, kendi iç mevzuatını gözden geçireceğini Ankara’ya ilettiği öğrenildi.

“YAZILI MUTABAKAT İSTİYORUZ”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olma sürecine değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu “Ankara’daki heyet kendi içinde bir değerlendirme yapacak. Taleplerimiz ne, PYD YPG nasıl bir örgüt, bunlara ilişkin belgeleri hazırlıyoruz. Savunma ile ilgili ambargoların kaldırılması taleplerimiz de olacak. Somut adımlar bekliyoruz, temennilerle ilerleyemeyiz. ‘Somut adım atabiliriz’ dediler, biz yazılı mutabakat istiyoruz” dedi. Türkiye’nin yazılı mutabakattan yana olduğunun altını çizen Çavuşoğlu “Konu ile alakalı NATO Genel Sekreteri’nin de katılacağı dörtlü bir toplantı yapılabilir. Teklif Stoltenberg’e ait” ifadelerini kullandı.

F-16 SÜRECİ GÖRÜŞÜLÜYOR

Diğer taraftan, ABD ile bir görüşme trafiğinin sürdüğünü belirten kaynaklar, Türkiye’den askerî ve istihbarat heyetinin bir süre önce ABD’ye giderek F-16 alımı konusunda muhataplarıyla detaylı bir görüşme yaptığını ve bu konuda önemli bir eşiğin aşıldığını kaydedildi. Bu görüşmelerin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliklerine yönelik gelişmelerle birlikte yeni bir formatta devam edeceği aktarıldı.