2021-10-29 16:06:56

İzmir depreminin simgesi Ayda bebeğin babası geçen 1 yılı anlattı

Geçen yıl İzmir’de meydana gelen 117 kişinin hayatını kaybettiği depremde 91 saat sonra enkaz altından çıkarılan Ayda Gezgin'in babası Uğur Gezgin, geçen 1 yıllık süreci anlattı.

İzmir depreminin simgesi Ayda bebeğin babası geçen 1 yılı anlattı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İzmir’de 30 Ekim’de meydana gelen depremde 117 kişi hayatını kaybetmişti. 13 katlı Rıza Bey Apartmanı’nda  3 yaşındaki Ayda Gezgin, 91 saat sonra enkazdan çıkarılmıştı. Enkazdan kurtarılan son kişi olan küçük kızın kurtarılma anları, canlı yayınlara yansımış ve tüm Türkiye'yi gözyaşına boğmuştu. Ayda Gezgin’in babası Uğur Gezgin, geçen 1 yıllık süreci anlatırken yaşadıkları acı olayın etkilerini en aza indirmek için büyük çaba harcıyor.

PSİKOLOJİJ TEDAVİ DEVAM EDİYOR

Depremden sonra geçen sürede kızının anaokuluna başladığını dile getiren Gezgin, “İlk başlarda sağlık sorunlarını atlatmaya çalıştık. Daha sonra ev telaşına düştük. Onu hallettik. Sonra kendi iş hayatımı düzene soktum. Ondan sonra çocukların okulu başladı. Yaz ayını atlattık. Psikolojik tedavilerimiz devam ediyor. Geçmişe göre daha iyiler. Şu anda hızlı şekilde ilerleme kaydediyoruz.” ifadeleriyle özetledi.

“ANNESİNİ SORUYOR”

Ayda'nın zaman zaman annesinin yokluğunu hissettiğini dile getiren Gezgin, "Kızım bir topluluğa girdiğimizde annesiyle olan çocukları gördüğü zaman arada 'Annem nerede, gelecek mi?' diye soruyor." ifadelerini kullandı.

“KARANLIK KORKUSUNU ATLATTI”

Kızının enkaz altında geçirdiği anları hatırladığını aktaran Gezgin, "Çıktığı ana kadar her şeyi anlatıyordu. Kafasındaki o anları, travma olarak silmeye başladı. Biz de tekrar o travmayı yaşamasın diye bahsetmiyoruz. Sağ olsun doktorlarımız yapmamız gereken şeyleri anlatıyor." dedi. 91 saat enkaz altında kalan minik kızında gürültü ve iş makinesi sesine karşı bir duyarlılık oluştuğunu belirten Gezgin, "Karanlık korkusu vardı. Onu atlattık ancak gürültülü ortamlara tepkisi var." diye konuştu.

“KIZIM EŞİMİN MİRASI OLDU”

Kızına ümitlerin tükendiği anda kavuştuklarını ifade eden Gezgin, "Allah'ın ikinci kez bize verdiği lütuf oldu. Keşke eşim de kurtulsaydı. Kızım tek tesellimiz, eşimin mirası gibi oldu bana kızım." diye konuştu. Çocuklarını çok sevdiğini vurgulayan Gezgin, "O (Ayda) benim, canım parçam. Kız, oğlan diye ayırt etmiyorum. Şükrediyorum. Sonuçta çocuklarım kucağımdalar. Keşke eşim de yanımızda olsaydı. Hiçbir şeyimiz kalmasaydı, çadırda yaşasaydık, o yanımızda olsaydı." sözlerine yer verdi.

Etiketler