Tgrt Haber
29 Kasım 2023 12:55 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 12:57

Japon deprem uzmanı uyardı: İstanbul, İzmir ve Doğu Anadolu’ya dikkat

Japon deprem uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Türkiye'deki fay hatlarının doğudan batıya harekete geçtiğini belirterek, İstanbul, İzmir ve Doğu Anadolu bölgesine dikkat çekti.

Editör: Bengül Büyükhan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Japon deprem uzmanı uyardı: İstanbul, İzmir ve Doğu Anadolu’ya dikkat
Deprem

Depreme karşı alınabilecek önlemlerle ilgili eğitim seminerleri için özel olarak tasarlanan 'Kaşif' isimli tırla Hatay, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya illerinde seminerler veren Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki ve beraberindeki uzmanların bir sonraki durağı Elazığ oldu. 

Burada açıklamalarda bulunan Moriwaki, Marmara ve İzmir ile Doğu Anadolu Bölgesi'ni işaret ederek önemli uyarılarda bulundu.

"TÜRKİYE GENELİNDE MARMARA BÖLGESİ VE İZMİR’DE DEPREM OLABİLİR"

Özellikle dikkat çektiği bölgelerde ve ülke genelinde muhtemel depremlerden en az hasarla çıkabilmesi için herkesin ortak hareket etmesi, binaların kentsel dönüşümle güçlendirilmesi gerektiğini belirten Moriwaki, "İnşaat mühendisleri ve mimarlar ile birlikte düzgün inşaat nasıl yapılır onu anlatmaya çalışıyoruz. 

24 Ocak Elazığ depreminden sonra Kahramanmaraş, ardından Hatay'da deprem oldu. Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF) uzun zaman kırılmadı ve kırılmaya başladı. 

Bu kırılma devam ederken Elazığ, Kahramanmaraş, Hatay, Denizli ve Kıbrıs taraflarında deprem oldu. Bazen depremde fay hattı geriye dönebiliyor. O zaman Bingöl, Karlıova, Bitlis, Muş ve Van’a kadar devam eden geriye dönüşte bir deprem olabileceğini söyleyebiliriz" dedi.

Türkiye genelinde ise Marmara Bölgesi ve İzmir’de deprem olabileceğine işaret eden Yoshinori Moriwaki "Dün Tunceli’de, birkaç gün önce Malatya’da deprem oldu. Bunların artçı deprem olduğunu söyleyebiliriz ve bunun iki sene devam edebileceğini söyleyebiliriz. 

Tabii 4 ve 5 büyüklüklerinde depremler yavaş yavaş azalacak ama 3 civarında ara ara depremler olabilir. Bunun için artık şaşırmamak lazım. Az önce söylediğim gibi Karlıova, Bingöl, Muş, Bitlis ve Van bölgesinde dikkatli olmak lazım. Ancak Türkiye’nin her yerinde artık deprem olabilir" dedi.

"MALATYA VE TUNCELİ BÖLGELERİNDE 5 VE 10 YIL İÇERİSİNDE BÜYÜK BİR DEPREM BEKLEMİYORUZ"

Türkiye’nin deprem haritasının Japonya gibi artık kıpkırmızı olduğuna dikkat çeken Moriwaki', "Onun için ne zaman geliyor demek yerine her an deprem olabilir diye herkesin hazır olması lazım. Bunun için hükümet, belediyeler, okullar, şirketler ve ailelerin hep birlikte hareket edip hazır olması lazım ve bunun sonucunda oluşabilecek hasarın 70’i yok olacak" dedi.

Ayrıca İstanbul tarafının tehlikeli bölge olduğunu söyleyen Moriwaki burada acil bir şekilde kentsel dönüşüm yapmanın gerekli olduğunu ifade etti.


"BÜYÜKLÜĞÜ 5 CİVARINDA ARTÇI DEPREMLER DEVAM EDECEK"

Moriwaki "7.4 büyüklüğünde deprem ileride olacak ama ileride. Elazığ’daki fay yeni kırıldı, hemen bir deprem beklemiyoruz ama Malatya ve Tunceli taraflarında şimdi değil de ileride bir deprem olabilir.

Genel olarak bu bölgede 5 veya 10 senede bu büyüklükte bir deprem olacağını düşünmüyorum. Ama büyüklüğü 5 civarında artçı depremler devam edecek. İzmir ve Marmara Bölgesi'nde de İstanbul'a dikkat etmek lazım" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...