Tarih : 30.07.2021 - 11:23 Yorum : 0

Kabine toplantısı ne zaman olacak? Kabine toplantısı kararları 2021

Bilim Kurulu 28 Temmuz’da bir araya geldi. Bilim Kurulu’nda alınan tavsiye kararlarının Kabine Toplantısı’nda sonuca bağlanması bekleniyor. Peki, Kabine toplantısı ne zaman toplanıyor, Bilim kurulu toplantısı sonuçları, Kabine toplantısı kararları neler?

Kabine toplantısı ne zaman olacak? Kabine toplantısı kararları 2021

Ülke genelinde toplam 71 milyon vatandaşa yapılan aşı olumlu yönde etkisini göstermeye başladı. Ancak bayramın sona ermesiyle artmaya başlayan vaka sayıları dikkat çekti. Normalleşme kararları 4 aşamada planlanmıştı. Ancak bu durumun temmuz ayının sonuna gelinmesiyle değişebileceği düşünülüyor. Bilim Kurulu’nda alınan tavsiye kararları Kabine toplantısında sonuca bağlanıyor. Ardından bu kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından halka duyuruluyor.

KABİNE TOPLANTISI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

Ağustos ayı için alınacak kararlar, Kabine toplantısının ardından belli olacak. Kabine Toplantısı, iki haftada bir yapılıyor. Dolayısıyla Kabine Toplantısının 2 Ağustos Pazartesi günü gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Bayramın ardından yaşanan vaka artışı ve aşı olmayan vatandaşların etkisiyle tedbirlerin devam edeceği bekleniyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan normalleşmede; üçüncü kademe takvimi ile sokağa çıkma, seyahat ve işletmeler için uygulanan yasaklar kaldırılmıştı. Tüm işletmeler normal faaliyetlerine dönüş yapmıştı. Gece kulüpleri, bar ve müzik olan mekanlar için 24.00'dan sonra yasak uygulanmasına karar verilmişti.

BİLİM KURULU AÇIKLAMASI

Bilim Kurulu toplantısı 28 Temmuz’da toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, YouTube üzerinden açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 28 Temmuz’da yaptığı basın açıklamasında, bugün Bilim Kurulu’nun salgının ilerleyişi, artan vaka sayıları ve aşı programını esas alan toplantı gerçekleştirdiğini açıkladı. Son iki hafta içerisinde vaka sayılarında çok hızlı bir yükseliş yaşadıklarını belirten Bakan Koca, “Bayram günlerinde hastalık yok olmadı ama üzülerek izledik ki hastalık yokmuş, hiç olmamış gibi bir tavırla Bayramı karşıladık. Tedbirlere olan dikkatin çok azaldığını üzülerek gördük. Bugünlerde bunun etkisini yaşadığımız bir gerçek. Vaka sayılarının artış hızı istemesek de yükselme eğilimde. Bu durum birçok açıdan sorun teşkil ediyor.” diye konuştu.

Bu sorunlara örnek olarak Bakan Koca ilk olarak aşı programının toplum bağışıklığı hedefine ulaşamadan yeni bir varyantın baskın hale gelmesini ve aşı ile bağışıklık sistemimizi sekteye uğratma riskini ortaya çıkardığını söyledi. İki doz aşı olmadan ve üzerinden belirli bir süre geçmeden bağışıklığın elde edilmediğini belirten Bakan Koca, birinci doz aşısını olan vatandaşların henüz bağışıklık kazanmadan virüsle karşılaştıklarında hastalığa yakalanabildiklerini ifade etti.

Benzer şekilde iki doz aşı olmuş kişiler içinde üzerinden belirli süre geçtikten sonra aşıların etkinliğinin azaldığını belirten Bakan Koca, bu durumda hastalığa yakalanma riskinin ortaya çıktığını ifade etti. Bunların aşı programının başarıya ulaşmasındaki en önemli risk faktörleri olduğunu söyleyen Bakan Koca, “ikincisi ise salgını aşı ile durdurmaya çalışırken artan vaka sayılarının unutmak istediğimiz, bir daha dönmek istemediğimiz yakın geçmişteki kısıtlamalarla dolu hayatımıza dönmektir. Kısıtlama uygulanan dönemler salgının sosyal hayatımızı en çok etkilediği insani ihtiyaçların bile özel planlamalar gerektirdiği günler kısıtlama günlerine geri dönmeyi hiçbirimiz hiçbir surette tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız bir durum şu an için yok. Ancak olmayacağı anlamına gelmez.” ifadelerini kullandı.

Bağışıklık sağlanmadan yapılan her tedbirsizliğin bizi bu sınıra yaklaştırdığını belirten Bakan Koca, bu kısır döngüden kurtulmanın tek yolu aşı ile bağışıklık elde edene kadar tedbirlere uymak olduğunu söyledi. Üçüncü risk olarak ise kayıpların artması riski olduğunu belirten Bakan Fahrettin Koca, aşılar en çok risk grubundaki vatandaşlar için önemli olduğunu söyledi. Ancak yaygın olarak aşı olmadan sadece risk grubunun aşılanmasıyla onları korumamız mümkün olmadığını ifade eden Bakan Koca, “sevdiklerimizi, büyüklerimizi korumak için önce kendi aşılarımızı olmamız şarttır. Bana bir şey olmuyor düşüncesiyle sevdiklerimizi riske atacak durumda değiliz.” diye konuştu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber