Tarih : 08.12.2021 - 18:51 Yorum : 0

Kabine toplantısı sona erdi: Ana başlık ekonomi

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sona erdi. 2 saat 15 dakika süren toplantıda ana başlık olarak ekonomide yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı.

Kabine toplantısı sona erdi: Ana başlık ekonomi

Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan kritik kabine toplantısında ana gündem maddesi ekonomi oldu. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ilk kabine toplantısı olan görüşmede döviz kurlarında yaşanan hareketlilik de değerlendirildi.

ASGARİ ÜCRET KABİNEDE

Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücretin 2022 yılında ne kadar olacağı da kritik görüşmeler sürerken masada olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı memurlara zam ve enflasyon farkına ek olarak sosyal refah payı verileceğini açıkladı. Bu konunun da toplantıda ele alması tahmin ediliyor.

Yarın açıklanması bekleniyor: 7 milyon kişi ‘asgari’de 4 bin liraya kilitlendi! 7 milyon kişi ‘asgari ücrette' 4 bin liraya kilitlendi! Memuru, emeklisi, özel sektör çalışanı enflasyonun üzerinde zam beklentisi içine girdi. Bazı kurumlar kesenin ağzını açtı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda zam oranları yüzde 70'i buldu. İşçi maaşlarının ele alındığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu ise ikinci defa toplandı. Karar yarın verilecek ancak özel sektör çalışanları, enflasyonun yüzde 25 olarak beklendiği 2021 yılının ardından, ciddi oranlarda maaş artışı beklentisine girdi.

TİSK'ten ümit veren açıklama: Asgari ücreti bu hafta açıklarız TİSK'ten ümit veren açıklama: Asgari ücreti bu hafta açıklarız Asgari ücret toplantılarının ikincisi gerçekleştirildi. Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren toplantı için komisyon bu kez Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (TÜRK-İŞ) ev sahipliğinde toplandı. Milyonlarca kişi asgari ücretin ne kadar olacağını merak ederken anketlerde iki rakam aralığı ön plana çıktı. İşveren asgari ücretin 3 bin 750 TL, işçi ise 4 bin lira olmasını istiyor. Asgari ücretin ne kadar olacağı merak edilirken TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu, asgari ücretin bu hafta içi açıklanacağını söyledi.

STOKÇULUK İLE MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir süredir sözleri ile tepki gösterdiği stokçuluk da masadaki başlıklardan biri oldu. Stokçulara karşı cezaların arttırılmasına yönelik adımların da görüşüldüğü belirtildi.

OMICRON TEDBİRLERİ ELE ALINACAK

Kritik toplantıda ayrıca koronavirüs salgını ile ilgili son durum görüşüldü. Güney Afrika’da tespit edilen koronavirüsün yeni mutasyonu Omicron varyantı Türkiye’de henüz tespit edilmedi. Ancak Omicron varyantı ile ilgili tedbirler de masaya yatırıldı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber