Tarih : 16.05.2021 - 07:26 Yorum : 0

Kabine yarın yeni tedbirleri belirleyecek

Günlük vakada 62 binleri gören Türkiye, 17 günlük tam kapanma ve sıkı tedbirler sayesinde tekrar 10 binli rakamlara indi. Yeni dönemde 'temkinli normalleşme' ile vaka artışının frenlenmesi hedefleniyor.

Kabine yarın yeni tedbirleri belirleyecek

Bu maksatla yarın yapılacak Kabine toplantısında alınacak yeni tedbirler belirlenecek. Normalleşme takvimi, son 2-3 günün vaka tablosu, virüsün yayılma hızı ve illerin hastane kapasiteleri dikkate alınarak belirlenecek. 60 binli rakamlardan 10 binli rakamlara kadar inen vaka sayılarının önümüzdeki günlerde daha da düşürülmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda kısıtlamaların, bir ya da iki hafta ara ile kademe kademe kaldırılması öngörülüyor. Berber ve kuaför gibi, az sayıda insanın bulanacağı yerlerin açılabileceği ancak kafe ve lokantaların ay sonuna kadar kapalı kalabileceği belirtiliyor. Yine, düğün ve cenaze gibi kalabalıkların oluşmasına neden olacak ve kapalı alanlarda yapılacak etkinliklere yönelik kısıtlamaların bir süre daha devam edeceği ifade ediliyor. Daha önce uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının devam edip etmeyeceği ile şehirler arası seyahat yasağı olup olmayacağı da toplantıda karara bağlanacak.

Kademeli normalleşme nasıl olacak? Kademeli normalleşme nasıl olacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ramazan bayramı sonrası kontrollü normalleşmeye geçileceğini açıkladı. Peki, kontrollü normalleşme nasıl olacak? Sokağa çıkma yasağı sürecek mi? Kafeler, restoranlar açılacak mı? Düğünler yapılacak mı? Gelin bu soruların cevabını haberimizde arayalım.

Esnaftan normalleşme çağrısı Esnaftan normalleşme çağrısı Tam kapanma döneminde sona doğru gelinirken esnaflardan normalleşme çağrısı geldi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken tüm işletmelerin iş yerlerini 17 Mayıs'ta yeni yasaklar olmadan açmasını beklediklerini söyledi.

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pazartesi kontrollü normalleşme başlıyor Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pazartesi kontrollü normalleşme başlıyor Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Pazartesi kontrollü normalleşme başlıyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak : Türkiye gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber