2022-05-19 08:26:46 | Son Güncelleme : 2022-05-19 08:32:24

Kadıköy Belediyesi’ndeki rüşvet operasyonunun detayları ortaya çıktı: Rüşvet çarkı için 2 aşamalı sistem

İstanbul’da merkezli 5 ilde düzenlenen rüşvet operasyonunda gözaltına alınan ve aralarında Kadıköy Belediyesinde görevli zabıta ve mühendislerinde bulunduğu 194 şüphelinin ifadeleri sürüyor. Kadıköy Belediyesinde görevli olan zabıta memurları ve mühendislerinin, rüşvet çarkını işletebilmeleri için 2 aşamalı sistem kurdukları ve yapılan işe göre rüşvet istedikleri tespit edildi.

Kadıköy Belediyesi’ndeki rüşvet operasyonunun detayları ortaya çıktı: Rüşvet çarkı için 2 aşamalı sistem
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, "örgütlü olarak rüşvet almak, vermek, aracılık etmek ve resmi belgede sahtecilik" suçlarına karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan zanlıların emniyetteki işlemleri devam ediyor.

RÜŞVET İÇİN SİSTEMATİK ÇARK

Rüşvet çarkının sürekli döndürülebilmesi için 2 evreli sistem kurdukları öğrenildi. Şebeke “"taktiksel aşama" denilen birinci evrede, işletme sahipleriyle tanışma, sahte ihbarda bulunma, denetim yapma ve maddi menfaat talep etme konularını gerçekleştiriyor. İkinci aşamada ise "operasyonel evre"ye geçilerek bilgi sızdırma, sahte delil ve belge üretme işlemleri yapılıyor. Şüphelilerin "resmi hiyerarşinin dışında komuta sistemine sahip olmaları" ve "suç eylemlerinde örgüt üyelerinin birbirleriyle stratejik seviyede irtibatlı ve dayanışma halinde oluşu" rüşvet çarkının örgütlü ve uzun süreli bir sistem olduğunu ortaya koyuyor.

SABİT FİYAT TARİFESİ UYGULADILAR

Bir çok şüphelinin itirafçı olmayı kabul ettiği soruşturma kapsamında, zabıta, mühendis ve diğer belediye personellerinin, göz yumdukları yada cezai işlem yapmadıkları bazı konularda sabit fiyat tarifesi uyguladıkları belirlendi. Yapılan tespitlere göre inşaat ruhsat onayı için 30 bin, çatı tadilatına 10 bin, izinsiz beton dökmeye 1500, hafriyat işi için 1000 ve vinç kurmaya ise 500 lira sabit rüşvet isteniliyor.

BİR KİŞİ DAHA ŞİKAYETÇİ OLDU

Öte yapılan haberlerden operasyonu öğrenen ve emniyete gelerek şikayette bulunan bir kişi, malum yapının kendisinden de rüşvet istediğini, vermediği için de baskılara maruz kaldığını söylediği öğrenildi.

RÜŞVET KOMŞU İLÇEDEKİ MÜHRÜ KIRDIRDI

Kadıköy ve Maltepe'de fırını olan bir kişinin Maltepe'deki fırınının mühürlendiği, bunun üzerine Kadıköy'de rüşvet verdiği görevlileri arayarak durumu anlattığı bunun üzerine Kadıköy Belediyesindeki görevli şüphelilerin, Maltepe Belediyesindeki tanıdıklarını arayarak fırını açtırdıkları da belirlendi.