2022-06-23 16:59:59 | Son Güncelleme : 2022-06-23 17:07:22

Kağıt toplayıcılara mesleki kimlik nereden verilecek? Atık toplayıcılarına mesleki kimlik zorunluluğu

Kağıt toplayıcılara mesleki kimlik zorunluluğu getirildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından imzalanarak yayımlanan genelge kapsamında kağıt toplayıcıları mesleki kimlik ile çalışma yapabilecek ve bu belgeye sahip olmayanlar ise atık toplayıcılığı yapamayacak. Çıkan haberlerin ardından “Kağıt toplayıcıları mesleki kimliklerini nereden alacak?”, “Mesleki kimlik almayan atık toplayıcıları ne yapacak?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Bakan Murat Kurum tarafından imzalanarak yayımlanan genelge kapsamında serbest olarak atık toplayıcılığı yapanlar, ‘Sıfır atık bilgi sistemi’ aracılığıyla kayıt altına alınarak yetkilendirilecek ve çalışma sistemleri düzenlenecek.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Bakan Murat Kurum tarafından imzalanarak yayımlanan genelge kapsamında serbest olarak atık toplayıcılığı yapanlar, ‘Sıfır atık bilgi sistemi’ aracılığıyla kayıt altına alınarak yetkilendirilecek ve çalışma sistemleri düzenlenecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum imzasıyla yayımlanan genelge ile kağıt toplayıcılarına mesleki kimlik verilmesine karar verildi. Atık toplayıcılığı yapan vatandaşların, mesleki kimlik ile çalışmasına yönelik yapılan uygulama kapsamında bu belgeyi almaları zorunlu hale getirildi. Peki mesleki kimlik almayan kağıt toplayıcıları için nasıl bir yaptırım uygulanacak? Kağıt toplayıcılara mesleki kimlik nereden ve nasıl verilecek? Detaylar haberimizde…

ATIK TOPLAYICILARI İÇİN YENİ DÖNEM

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kamuoyunda kağıt toplayıcıları olarak bilinen atık toplayıcılarının kayıt altına alınacağına, istismarlarının önlenmesi ve mesleki statü verilmesine yönelik bir genelge yayımladı. Yayımlanan Bakanlık genelgesine göre atık toplayıcılara kart verilecek olup, kart sahibi olmayanların ise atık toplamasına izin verilmeyecek. Bunun yanı sıra toplayıcıların toplamış oldukları atıklar, belediyelerin atık getirme merkezi ve geri kazanılabilir atık aktarma merkezlerine veya belediye sınırları içerisinde bulunan çevre lisanslı atık işleme tesislerine teslim edilecek. Toplanan atıklar ise tartılarak ve piyasa koşullarında ödeme sağlanacak.

KAĞIT TOPLAYICILARA MESLEKİ KART NEREDEN VERİLECEK?

Bakan Murat Kurum tarafından imzalanarak yayımlanan genelge kapsamında serbest olarak atık toplayıcılığı yapanlar, ‘Sıfır atık bilgi sistemi’ aracılığıyla kayıt altına alınarak yetkilendirilecek ve çalışma sistemleri düzenlenecek. Plastik, kağıt ve metal gibi değerlendirilebilecek atıkların toplanmasına çekidüzen getiren bu genelge ile mülki idare amirlerinin uygulamaya yönelik gerekli koordinasyonu sağlamaları ve belediyelerin saha uygulamaları ile sahadaki tertip ve tedbirleri mevzuata uygun olarak yürütmeleri istendi.

İlgili genelgeye göre serbest atık toplayıcısı olmak isteyenler, faaliyet yürütmüş oldukları yerin belediyesine TC kimlik numarası ve iletişim bilgileriyle başvuru yapabilecek. Belediyeler, hukuka uygunluk açısından 18 yaş ve üzeri şahısların başvurularını değerlendirmeye alacak. Bağımsız sıfır atık toplayıcısı olmak isteyen bu kişilerin bilgileri ise il/ilçe emniyet müdürlüklerine ve jandarma komutanlıklarına belediyeler tarafından verilecek.

MESLEKİ KİMLİK KARTI OLMAYAN ATIK TOPLAYICILARI İÇİN NASIL BİR YAPTIRIM UYGULANACAK?

Emniyet müdürlükleri ve jandarma komutanlıkları, uygun bulunan atık toplayıcılarına ait listeyi belediyelere gönderecek. Belediyeler tarafından başvuru süreci tamamlanan kağıt toplayıcısı, ‘Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne kaydedilecek ve ardından ‘Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı’ sahibi olacak. Verilecek olan kartta belediyenin ismi ve logosu, sıfır atık logosu, atık toplayıcısının fotoğrafı, adı-soyadı, kimlik numarası, Sıfır Atık Bilgi Sistemi kayıt numarası, belediye başkanlığının imzası, mührü ve kartın düzenlenmiş olduğu tarih bulunacak. İlgili ilçede atık kağıt toplama yetkisi sadece bu karta sahip olan atık toplayıcılarında olacak ve bu şahıs, kayıtlı olduğu ilçe dışında başka bir ilçede atık toplayamayacak.

Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı, kart sahibi dışında başka kişiler tarafından kullanılamayacak olup, kullandıran ve kullananlar için ise idari işlem uygulanacak. Çıkarılacak olan genelge sonrasında belediyeler çalışma usul ve esasları ilk belediye meclisi toplantısında karara bağlamış olacak. Belirlenen standartlar kapsamında eldiven, işl kıyafeti ve atık toplama aracı, atık toplayıcılarına tahsis edilecek. Atık toplayıcıları bu sağlanan bu araçlar ile çalışmalarını, belirlemiş oldukları saat aralıklarında ve mevcut sıfır atık sistemine zarar vermeyecek bir şekilde gerçekleştirecek. Bu hususlara uymayanların izinleri ise iptal edilecek.

Mehmet Elgün 28 Haziran 2022 17:07

15 yıldır kağıt toplayıcısı yım belge almak istiyorum