• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  122142
 • up
  USD
  5.9403
 • down
  EURO
  6.553
 • down
  GBP
  7.7599
 • up
  Altın
  300.14
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 06.01.2016 - 16:50 Yorum : 0

Karayılan'ın itirafları telsiz konuşmalarına yansıdı

Operasyonların başladığı tarihten bugüne kadar geçen zamanda vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmeden, titizlikle icra edilen operasyonlarla yapılan yardımların bölücü terör örgütünü rahatsız ettiği, bu durumun örgütün elebaşılarından Murat Karayılan'ın talimatlarına da yansıdığı tespit edildi.

Karayılan'ın itirafları telsiz konuşmalarına yansıdı

Güvenlik güçleri, bölücü terör örgütüne düzenlenen operasyona ilişkin Silopi halkının görüşlerini içeren bir rapor hazırladı.Rapor, 15 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla başlatılan operasyonlarda teröristlerden arındırılan bölgelerdeki vatandaşlarla temasa geçilerek onlarla yapılan görüşmeler sonucunda oluşturuldu. Buna göre, güvenlik güçleri, arama kararlarıyla kontrol ettikleri evlerde veya kendi isteğiyle evlerinden çıkan vatandaşlarla ilgili birkaç münferit olay dışında herhangi olumsuz bir tavır ve davranışla karşılaşmadı. Vatandaşlar güvenlik güçlerine "Niye bu kadar geç kaldınız" sorusunu yöneltti. Terörden bıkan Silopi halkının devlet otoritesinin yeniden tesisi yönünde bir beklenti içinde olduğu tespit edildi.

Halkta güvenlik güçlerine yönelik büyük sempati oluştu

Sokağa çıkma yasağından etkilenen vatandaşlara yönelik devam eden erzak ve su dağıtımı ile verilen sağlık hizmetleri de halk tarafından çok olumlu karşılandı. Evden çıkamayacak durumdaki ailelerin 155 ve 156 telefon numaralarını arayarak acil ihtiyaçlarını bildirmeleri üzerine market ve eczaneden alınan ihtiyaçlarının zırhlı araçlarla evlerine bırakıldığı hatırlatılan raporda, bu durumun güvenlik güçlerine yönelik halkta büyük bir sempati oluşturduğu vurgulandı. Vatandaşa yönelik bu hizmet yerine getirilirken güvenlik güçlerinin olası tuzaklara yönelik de her türlü tedbiri aldığı belirtildi.

Halkın, "Devletin halka çok iyiliğinin dokunduğu ve devletin Silopi halkının yanında olduğunu gösterdiği, güvenlik güçlerinin halka yönelik olumsuz bir davranışının olmamasının bölücü terör örgütün planlarını bozduğu ve devletin elini güçlendirdiği" yönünde ifadeleri de raporda yer bulurken, halkın operasyonlara büyük destek verdiği vurgulandı. 

"Sokağa çıkma yasağı kaldırılırsa teröristler etkinliğini yeniden artırabilir"

Operasyonlar ne kadar sürerse sürsün dayanmaya çalışacaklarını ifade eden Silopililer, sokağa çıkma yasağına ara verilmesi veya yasağın kaldırılması durumunda bölücü terör örgütü üyelerinin yeniden etkinliğini artırabileceğini belirtti. Buna kesinlikle müsaade edilmemesini talep eden vatandaşlar, sonuna kadar gidilerek teröristlerin bölgeden tamamen temizlenmesi durumunda kendilerinin teröristlere karşı direnme cesareti bulabileceklerini ve bir daha ilçede bölücü terör örgütü üyelerinin yerleşmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi.

"Sıkıntı çekiyoruz" diye feryat edenler...

Bazı basın yayın organlarında sokağa çıkma yasağına yönelik "hapishane" ifadelerinin kullanıldığı hatırlatılan raporda, bunun kesinlikle doğru olmadığı vurgulandı. Alınan tedbirlerle halkın genel ihtiyaçlarının büyük ölçüde giderildiği ve vatandaşların büyük bir sıkıntı çekmediği kaydedilen raporda, "Sıkıntı çekiyoruz" diye feryat edenlerin "bölücü terör örgütünce kullanılan kesim" olduğu raporda özellikle belirtildi.

Operasyonların halkın sağduyusu sayesinde Silopi'de hızla devam ettiği belirtilen raporda, köşeye sıkışan teröristlerin büyük rahatsızlık duydukları ve bölgeden ayrılmaya çalışan sivillerin üzerine ateş açtığı kaydedildi. Bölgeden ayrılarak yakındaki akrabalarının evlerine gitmek isteyenler ise güvenlik güçlerinin yardımıyla bu amaçlarına ulaşabildi.

Karayılan'dan talimat

Operasyonların başladığı tarihten bugüne kadar geçen zamanda vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmeden, titizlikle icra edilen operasyonlarla yapılan yardımların bölücü terör örgütünü rahatsız ettiği, bu durumun örgütün elebaşılarından Murat Karayılan'ın talimatlarına da yansıdığı tespit edildi. Karayılan talimatında, teröristlerden telsiz konuşmalarında çok dikkatli olmalarını, her teröriste telsiz verilmemesini, telsizi kullananların sürekli olumlu yönde konuşarak moral ve motivasyonu yüksek tutmalarını istedi.

Talimat kapsamında bölücü terör örgütü üyelerinin sokağa çıkma yasağı öncesinde evlerinden ayrılmak isteyen ancak silahlı olarak önlerini kesip geri çevirdikleri ailelere, erzak yardımı yapma gayreti içine giriştikleri belirlendi. Güvenlik gerekçesiyle evlerini daha önce terk eden vatandaşların evleri ise terör örgütünün gençlik yapılanması üyelerince yağmalandı. Terk edilen evlerden gasbedilen erzaklar ilçeyi terk etmelerine müsaade edilmeyen vatandaşlarla, kendi rızalarıyla şehirde kalarak sözde direnişe destek olan örgüte yakın ailelere dağıtıldı.

Teröristlerin halkın gözünde oluşan kötü imajlarını yaptıkları sözde yardımlarla düzeltmeye çalıştıkları ve halk desteğini yeniden tesis etme yönünde gayret içinde oldukları öğrenildi.

Kaynak : AA
Etiketler : karayılan talimat
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber