2022-01-04 08:15:04

'Kardak’ta Yunanistan'la yeni kriz' iddiası: İçişleri’nden açıklama

İçişleri Bakanlığı, Kardak Kayalıkları bölgesinde Türkiye ile Yunanistan arasında gerginlik yaşandığı yönündeki haberleri "Haberler gerçeklerden tamamen uzak ve uydurmadır" diyerek yalanladı.

'Kardak’ta Yunanistan'la yeni kriz' iddiası: İçişleri’nden açıklama
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sözcü Gazetesi internet sitesinde Türkiye ile Yunanistan arasında Kardak Kayalıkları bölgesinde gerginlik yaşandığına dair haberler çıkmıştı. İçişleri Bakanlığı bu iddiayı yalanlayarak haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Sözcü Gazetesi internet sitesinde, 27 Aralık 2021 tarihinde ‘Türkiye ile Yunanistan Arasında Kardak Gerginliği’ ve 31 Aralık 2021 tarihinde ‘Yılın Son Günü Kardak’ta Gerginlik’ şeklinde başlıklar taşıyan Yaşar Anter imzalı bazı haberler yayınlanmıştır.

"MAKSADINI AŞAN ÇABA"

Bahse konu haberlerde özetle; ‘Muğla İli Bodrum İlçesi açıklarındaki Kardak Kayalıkları’na gelen Yunan balıkçı tekneleri ve Yunan Sahil Güvenlik Botları’nın, bölgede görevli Sahil Güvenlik Botu tarafından Kayalıklara yaklaştırılmadan bölgeden uzaklaştırıldığı’ şeklinde bazı ifadelere yer verilmiş, ayrıca yaşanan gerginliğe ilişkin olduğu iddia edilen bazı görüntüler yayınlanmıştır. Bahse konu yayın organı tarafından, her yıl aynı dönemlerde benzer haberler yayınlanarak, iki ülke Sahil Güvenlik Botları arasında olumsuzluk yaşandığı yönünde algı oluşturulmaya çalışılmakta, iki ülke kamuoyu nezdinde sansasyon ve gerginlik oluşturmaya yönelik olduğu değerlendirilen maksadını aşan bir çaba sarf edilmektedir.

"GERÇEKLERDEN UZAK, UYDURMA"

Yayınlanan bahse konu haberde yer alan görüntülerden de anlaşılacağı gibi, iki ülke Sahil Güvenlik Botları arasında yaşandığı iddia edilen gerginliğe yönelik haber, gerçeklerden tamamen uzak ve uydurmadır. Sahil Güvenlik Komutanlığı denizlerimizin emniyetini ve güvenliğini sağlamak üzere 7 gün 24 saat görevinin başındadır” denildi.

Etiketler