Tgrt Haber

Kaybolan Türk gemisine ne oldu? Kaybolan Türk gemisinin mürettebatları öldü mü, yaşıyor mu, isimleri ne?

20 Kasım 2023 09:52 - Güncelleme : 20 Kasım 2023 09:54
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Kaybolan Türk gemisi gündemde yer alan konulardan birisi. Rusya'dan İzmir Aliağa Limanı'na yük taşıyan Türkiye gemisi şiddetli fırtınadan dolayı Karadeniz’de kayboldu. Gemiden ve mürettebattan haber alınamıyor. Bu haberden sonra da vatandaşlar, kaybolan Türk gemisinin mürettebatlarına ne olduğunu araştırmaya başladı. Peki “Kaybolan Türk gemisinin mürettebatlarına ne oldu? Kaybolan Türk gemisinin mürettebatlarının isimleri belli oldu mu?” İşte detaylar!

Kaybolan Türk gemisine ne oldu? Kaybolan Türk gemisinin mürettebatları öldü mü, yaşıyor mu, isimleri ne?
Kaybolan Türk Gemisi, Kafkametler

Rusya'dan İzmir Aliağa Limanı'na yük taşıyan Türk bayraklı gemi, Karadeniz bölgesinde etkili olan fırtınadan dolayı Ereğli Limanı'na sığındı. Burada duramayınca da yeniden hareket eden gemiyle iletişim, iç limandan çıktıktan kısa süre sonra kesildi. Kaybolan Türk gemisine ne olduğu, mürettebatlarının yaşayıp, yaşamadığı araştırılıyor. İşte kaybolan Türk gemisine dair merak edilenler…

Kaybolan Türk gemisine ne oldu? Kaybolan Türk gemisinin mürettebatları öldü mü, yaşıyor mu, isimleri ne?

KAYBOLAN TÜRK GEMİSİNİN ADI NE?

Liman yetkililerinin, "Kafkametler" isimli 12 Türkiye vatandaşı personeli bulunan gemiyle yeniden iletişim kurma çalışmaları devam ediyor.

KAYBOLAN TÜRK GEMİSİNİN MÜRETTEBAT LİSTESİ

Kafkametler gemisinin mürettebatında Kaptan Cemal Turan, 2’nci Kaptan Hıfzı Tarhan, Telsiz Zabiti Berke Çamurtaş, Başmühendis Veli Özel, 2’nci Makinist Göksel Özel, Güverte Ustası Tamer Özer, Usta Gemiciler İsmail Kaptan ile Satılmış Uslu, Gemici Mustafa Nacar, Usta makinist Cüneyt Aygen, Yağcı Ömer Hebip, Aşçı Metin Usta olduğunu açıkladı. Mürettebattan ise henüz bir haber alınamadı.

KAFKAMETLER GEMİSİNE NE OLDU?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kafkametler adlı kuru yük gemisinin mendireğe çarparak battığını açıkladı. Geminin 12 mürettebatına dair hala bir haber bulunmuyor. Bakan Yerlikaya, olumsuz hava koşullarının düzelmesi ile arama çalışmalarına başlanacağını aktardı.

ZONGULDAK VALİSİNDEN AÇIKLAMA!

Zonguldak Valiliğinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, bugün saat 10.30 sıralarında İzmir Aliağa Limanına varmak üzere Karadeniz Ereğli Limanı'ndan hareket eden Türk bayraklı "Kafkametler" isimli yük gemisiyle iç limandan dış limana çıkış esnasında iletişim kesintisi yaşandığı söyledi.

Olumsuz hava koşullarından dolayı havadan ve denizden yaklaşma imkanı bulunmadığından bölgede bulunan ekiplerce başlatılan izleme çalışmalarının devam ettiği aktarılan açıklamada, şunları aktardı;

"Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye Kocaeli ilimizden polis dalgıç ekibi sevk edilmiş, AFAD Arama Kurtarma ekiplerimiz de göreve hazır halde bekletilmektedir. Deniz ve hava şartlarının müdahale imkanı vermesi ile birlikte 12 kişilik gemi mürettebatını arama ve kurtarma çalışmaları ivedilikle başlatılacaktır."

GEMİDE 1542 TON FEEROSİLİKON YÜKLÜYDÜ

Gemi ile geçen sürede temas kurma çalışmalarından bir sonuç alınamadığı ve gemi personeli ile herhangi bir görüşme sağlanamadığı belirtilen açıklama şu ifadelere de yer verildi; "Anılan bölgeye, kötü hava şartlarından ulaşmak ya da yakından görsel temas sağlamak mümkün olmamaktadır. Hava müsaitliğine göre hava ve deniz unsurları ile arama ve kurtarma faaliyetlerine devam edilecektir. Temruk Rusya'dan aldığı 1542 ton feerosilikon yükünü Aliağa'ya getirmek üzere sefere çıkan gemide 12 personel bulunmaktadır.”

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.