2022-06-03 10:31:59 | Son Güncelleme : 2022-06-03 10:40:01

Gelin ve damatlar dikkat! Kayınvalidesine söylediği söz hem boşanma hem de tazminat sebebi sayıldı

Bir süredir geçimsizlik yaşadıkları gerekçesiyle mahkemeye başvuran çift kararı temyiz edince Yüksek Mahkeme emsal nitelikte bir karara imza attı. Kayınvalidesine hakaret eden erkek eş, tam kusurlu bulundu.

Gelin ve damatlar dikkat! Kayınvalidesine söylediği söz hem boşanma hem de tazminat sebebi sayıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Aralarındaki geçimsizlik sebebiyle boşanmak isteyen çiftin yıllardır süren davasına son noktayı, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu emsal kararla koydu. Kayınvalidesine ‘manyak karı’ diyen erkek eşin bu sözlerinin kadının kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu ve bu sebeple tazminat ödemesi gerektiğine hükmedildi.

KREDİ KARTLARINI İPTAL ETTİ

Bir süredir geçimsizlik yaşayan çift, boşanmak için mahkemeye başvurdu. Aile Mahkemesi, eşinin kredi kartlarını iptal ettiren ve konuyla alakalı kendisini arayan kayınvalidesine 'manyak karı' diyen kocayı ağır kusurlu buldu. Kadının maddi tazminat talebini yerinde bulan mahkeme, manevi tazminat talebini geri çevirdi.

Karar temyiz edilince devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kayınvalideye hakaretin kadının kişilik haklarına saldırı nitelğinde olduğuna dikkat çekerek kararı bozdu. Yeniden yapılan yargılamada aile Mahkemesi ilk kararında direndi. Davacı kadının temyizi üzerine bu kez devreye Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi.

'ERKEK EŞ TAM KUSURLU, KADIN KUSURSUZ'

Emsal nitelikte bir karara imza atan genel Kurul, kayınvalideye 'manyak karı' diye hakaret eden kocayı ağır kusurlu buldu. Kararda şöyle denildi:

"Eşinin işi ve geliri olmadığını bilen erkeğin, kadının kullanmakta olduğu kredi kartlarını iptal ettirdiği, giderlerini karşılamadığı, bu nedenle kendisini arayan kayınvalidesine 'manyak karı' dediği ortadadır. Boşanmaya sebep olan olaylarda erkek eşin tam, kadın eşin ise kusursuz olduğu noktasında Yerel Mahkeme ve Özel Daire arasında uyuşmazlık bulunmamaktadır. Bu açıklamalar ışığında somut olay incelediğinde, erkeğin kusurlu davranışları nedeniyle kadının kişilik haklarının saldırıya uğradığı belirgin olup, davacı kadın yararına manevi tazminata hükmedilmemesi bozmayı gerektirmiştir."