2017-12-12 09:48:57

Kedi ve köpekler kışı "ev"lerinde geçirecek

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından başlatılan proje kapsamında, belirlenen noktalara yerleştirilen bin kedi ve köpek evi, kış aylarında sokak hayvanlarının barınmasında önemli rol oynayacak.

Kedi ve köpekler kışı "ev"lerinde geçirecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

AA muhabirinin Orman ve Su İşleri Bakanlığından aldığı bilgiye göre,  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce şehirlerde kedi ve köpeklerin  barınmasına imkan tanıyacak yuva dağıtımına ilişkin proje başlatıldı.

2017 yatırım programına alınan bu proje için ayrılan 500 bin liralık  ödenek, bağlı 15 bölge müdürlüğüne gönderildi ve bu parayla yaptırılan bin adet  kedi ve köpek evi illerde halka dağıtıldı.

Sokak hayvanlarının soğuk ve kış şartlarında barınma ihtiyaçlarını  karşılamak maksadıyla başlatılan projede Sındırgı Mesleki ve Teknik Eğitim  Merkezine yaptırılan 70 kedi köpek evi, Balıkesir'de dağıtıldı.

Hayvanseverlerin talepleri de dikkate alınarak belirlenen noktalara  yerleştirilen bu evlere DKMP müdürlükleri, belediyeler ve hayvanseverlerin  katkılarıyla düzenli olarak yiyecek de bırakılacak.

HAYVANSEVERLERDEN TEŞEKKÜR

Eskişehir'de dağıtılan evlere ilişkin açıklamada bulunan Hayvan  Hakları Federasyonu (HAYTAP) Eskişehir Temsilcisi Ayten Tutkun, çalışmanın  anlamlı ve değerli olduğunu vurguladı.

Proje dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığına teşekkür eden Tutkun,  şöyle konuştu:

"Sokak hayvanlarını korumak isteyenleri en büyük sıkıntısı mama ve su  kaplarının peşinde koşmaktı. Kar, yağmur olduğunda sokak hayvanlarını sığınacak  yerleri yoktu. Biz kendi çabalarımızla sıkıntıları çözmeye çalışıyorduk.  Yıllardır mücadele içindeydik. Ahşap, kaliteli birçok kedinin sığınabileceği bir  barınağın resmi bir kurum tarafından yapılması çok değerli. Hayvan koruyucularını  yıllardır verdiği mücadelenin bakanlık ve genel müdürlük nezdinde yapılması çok  anlamlı. Söz konusu çalışma diğer kurum ve kuruluşlara da örnek olmalıdır."

Yalova'da da sokak kedileri ve köpekleri için hazırlatılan 42 evin dağıtımı yapıldı. Yalovalı hayvansever Hamide Boran, çalışmadan duyduğu  memnuniyeti ifade etti.

Çanakkale'de de 15 kedi ve köpek evi, kentin ihtiyaç duyulan  noktalarına yerleştirildi.

 

Etiketler