Tarih : 16.10.2021 - 09:26 Yorum : 0

Kimlik kartlarında bir yenilik daha! Elektronik imza dönemi başlıyor

Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) başvuru sahiplerinin TC kimlik kartlarına uzaktan elektronik imza yükleyebileceği, böylece yüz yüze temasa gerek olmadan kimliklerin uzaktan doğrulanabileceği açıklandı.

Kimlik kartlarında bir yenilik daha! Elektronik imza dönemi başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan'ın kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) başvuru sahiplerinin kimliklerinin, TC Kimlik Kartı vasıtasıyla uzaktan doğrulanarak TC Kimlik Kartlarına uzaktan NES yüklenebileceğini, böylece kimlik kartlarının güvenli elektronik imza atabilmek için de kullanılabileceğini duyurdu.

Resmi Gazete'de yayımlanan bu gelişmeyle birlikte elektronik imza sahipleri, abonelik ve başvuru işlemlerini uzaktan yürütebilecek.

ELEKTRONİK İMZA İÇİN DE KULLANILABİLECEK

Sayan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Elektronik İmza Kanunu'nun Uygulanması Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğin bugün Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsattı.

NES başvuru sahiplerinin kimliklerinin TC Kimlik Kartı vasıtasıyla uzaktan doğrulanarak TC Kimlik Kartlarına uzaktan NES yüklenebileceğini belirten Sayan, "Düzenlemeyle kimlik kartları güvenli elektronik imza atabilmek için de kullanılabilecek. Değişiklik, memleketimize ve sektörümüze hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

HANGİ ALANLARDA KULLANILACAK?

Kimlik kartlarında yapılan bu düzenleme öncesinde kimlik doğrulaması yapmak isteyen vatanşlar notere gitmek, BTK tarafından yetkilendirilen elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarına gitmek ya da ilgili kurumlardan adreste kimlik doğrulama hizmeti alarak bu işlemleri yüz yüze gerçekleştiriyordu.

Elektronik imzanın kimlik kartlarına yüklenmesiyle birlikte bu kimlik kartları su, elektrik, doğalgaz, GSM operatörlüğü aboneliği gibi işlemlerde kullanılabilecek.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber