• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98415
 • down
  USD
  5.7824
 • down
  EURO
  6.4409
 • down
  GBP
  7.5106
 • down
  Altın
  277.449
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 28.08.2019 - 10:18 Yorum : 0

'Kıran-2 Ortak Operasyonu' başlatıldı

Mardin, Şırnak ve Batman'da terör örgütü PKK'ya yönelik jandarma, polis ve güvenlik korucularının katılımıyla "Kıran-2 Ortak Operasyonu" başlatıldı.

Mardin, Batman ve Şırnak kırsalında Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın bizzat yönettiği, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç tarafından koordine edilen Kıran-2 operasyonu başladı. 

27 Ağustos 2019 saat 20.00’da başladı

Mardin, Batman ve Şırnak illerinin güvenlik kuvvetlerinin ortak katılımı ve bizzat Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın Mardin'de esas komuta yerinde bulunarak sevk ve idare ettiği Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç’un operasyon komutanı olduğu Batman, Şırnak ve Mardin illerini kapsayan kırsalda faaliyet gösteren bölücü terör örgütü mensuplarını yakalamak, etkisiz hale getirmek, kullandıkları sığınak, barınak ve depo alanlarını tespit ederek imha etmek ve kullanılamaz hale getirmek maksadıyla icra edilecek olan Kıran 2 operasyonu, büyük çaplı 27 Ağustos 2019 günü saat 20.00’dan itibaren başladı. 

Toplam 117 operasyon timi görev alıyor

Operasyonda jandarma komando, polis özel harekat ve güvenlik korucularından oluşan Mardin’den 69, Şırnak’tan 26, Batman’dan 22 olmak üzere toplam 117 operasyon timinin görev aldığı belirtildi. Kıran-2 operasyonu planlandığı şekilde kararlılıkla devam ederken, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve operasyon sorumlusu Tümgeneral Halis Zafer Koç, komuta merkezi olan Dibek Dağı bölgesinde timlerin başında bizzat operasyonu idare ediyor.

Org. Arif Çetin: 'Ara, Bul, Yok et' taktiğini uyguluyoruz

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin dev operasyonla ilgili şu ifadeleri kullandı:

3 ilimizin Jandarma yaklaşık 10 tabur gücünde 1750 personelin katıldığı kesintisiz olarak Kıran-2 operasyonunu dün gece itibariyle başlattık. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kesintisiz operasyon mantığı ile 12 ay devam edeceğiz. Yurt içinde şu anda yaklaşık terörist sayısı 600'ün altında ve her geçen gün bu daha da düşecek Allah'ın yardımıyla operasyonları etkin bir şekilde devam ettirip ülkemizde kalıcı huzuru sağlayacağız. Biraz önce sayın içişleri bakanımız da aradı operasyon birliklerine başarılar diledi. Terörü tamamen sona erdirene kadar kahraman güvenlik güçlerimizle operasyona devam ediyoruz.

Bizim buradaki uyguladığımız taktik öncelikle alan hakimiyetini sağlamak ve teröristi bulmak. 'Ara, bul, yok et' taktiğini uyguluyoruz.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber