Tarih : 05.02.2015 - 16:55 Yorum : 0

Kız istemek için gittikleri Suriyede rehin alındılar

Suriye'ye kız istemek için giden ancak muhalif gruplar tarafından rehin alınan aile Türk yetkililerin devreye girmesiyle kurtuldu

Kız istemek için gittikleri Suriyede rehin alındılar

Suriye'ye kız istemek için giden ancak muhalif gruplar tarafından rehin alınan 45 yaşındaki Hannan Uzunoğlu ve oğlu Ramazan Birol Uzunoğlu, birlikte çalıştıkları Mehmet Karahan ile Remzi Şekercioğlu Türk yetkililerin devreye girmesiyle serbest bırakıldı. Geçen cuma günü kız istemek için yasa dışı yollarla Kilis’ten sınırı geçerek Suriye’ye giden ve dün gece serbest bırakılan 4 kişi Gaziantep’e geldi. Ailelerine kavuşan 4 kişiden Hannan Uzunoğlu ve oğlu Ramazan Birol Uzunoğlu, 5 gün boyunca yaşadıklarını korku içerisinde anlattı. Hannan Uzunoğlu, serbest bırakıldıkları güne kadar öldürülme korkusu yaşadıklarını belirterek, kendilerini Suriye’deki yolculuk yaptıkları araç sürücüsünün IŞİD’e katılacaklarını sanarak El Nusra üyelerine ihbar ettiğini kaydetti. Endişe yaşadıklarını ve olayın anlaşılması ile serbest bırakıldıklarını anlatan Hannan Uzunoğlu şöyle konuştu:

"Birlikte çalıştığımız bir arkadaşımıza kız istemek için Suriye’ye gitmek üzere önce Kilis’in Elbeyli ilçesine gittik. Çobanbey tarafından geçecektik ama yolların kapalı olduğunu öğrenince Akıncı köyüne gittik. Oradan 4 arkadaş Suriye tarafına geçtik. Kaibe köyüne geçiş olmadığı için bizi götüren araç sürücüsü Suriye’nin Kaibe köyüne gitmek üzere garaja götüreceğini söyledi. Suriye’nin Şimerin köyünü geçtikten sonra yolda çevirme vardı ve bizi durdurdular. Sonradan öğrendiğimize göre El Nusra Cephesi’ne bağlı kişiler bizi aracımızdan alarak başka bir araca bindirdikten sonra gözlerimizi bağlayarak götürdüler. Nereye gittiğimizi bilmiyorduk. Bir süre gittikten sonra bir binanın içerisine girdik. Burada bize Arapça ’korkmayın’ dediler ve Suriye’de ne aradığımızı sordular. Kendilerine kız istemek için geldiğimizi söyledik. Ama bizi götüren araç sürücüsü bizim IŞİD’e katılacağımızı söylemiş ve bu nedenle gözaltına alındığımızı söylediler."

AYRI AYRI HÜCRELERDE KALDIK
Rehin alındıktan sonra götürüldükleri binadaki hücrelerde 4 kişinin ayrı ayrı kaldığını anlatan Hannan Uzunoğlu, "Bizi götürdükleri binada birbirimizden ayrı hücrelere koydular. Birbirimizi hiç göremedik. Sadece seslenerek konuşabiliyorduk. Bize herhangi bir işkence falan yapmadılar ama kaldığımız insanın yaşayabileceği bir ortam değildi. Orada kaldığımız sürece sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yemek veriyorlardı ve sadece tuvalet ihtiyacı için hücrelerden çıkarıyorlardı" dedi.

TÜRK YETKİLİLERİNİN GİRİŞİMLERİYLE SERBEST KALDIK
Türk yetkililerin girişimleri sonucu serbest kaldıklarını ve ailelerine kavuştuklarını belirten Hannan Uzunoğlu, rehin kaldıkları süre boyunca telefonlarına el konulduğunu ve kimseyle görüştürülmediklerini de dile getirerek, "Orada kaldığımız süre içerisinde ailemizle görüşemedik. Telefon istedik, bir tercüman aracılığı ile derdiğimizi anlatmak istediğimizi söyledik ama bir türlü bu isteklerimizi kabul ettiremedik. Dün gece kaldığımız hücrelerin gardiyanı Türkiye’ye gideceğimizi söyleyerek bizi çıkardı. Dışarı çıktığımızda iki kişiyi gördük, bizi alarak bir araçla hızlı bir şekilde sınıra getirdiler. Hücrede kaldığımız sürede öldürüleceğimiz korkusunu sürekli yaşadık. İçimizde her zaman ne zaman öldürüleceğiz korkusu vardı. Ama devletimiz yetkililerinin girişimleri sonucu serbest kaldık ve şu anda ailemizin yanındayız. Bizi ailelerimize kavuşturan herkese teşekkür ediyorum" dedi. Babası ile birlikte Suriye’deki muhalif grup El Nusra tarafından rehin alınan Ramazan Birol Uzunoğlu ise tutuldukları binadaki gardiyanların ellerinde uzun namlulu silahlar ve roketatarlar olduğunu söyleyerek, "Bizi götürdükleri binada bulunan gardiyanların ellerinde uzun namlulu silahlar hatta roketatarlar vardı. Hep ölüm korkusu yaşadık. Kimseyle konuşamadık ve derdimizi anlatamadık" diye konuştu.

Kaynak : DHA
Etiketler : Suriye Rehin Kız İsteme
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber