2021-09-30 18:54:52

Mahkemeden utandıran karar: Engellileri döven sanığa tahliye

İstanbul Beykoz’da engelli vatandaşların darp edilmesine ilişkin iki sanığın yargılanmasında tartışılacak bir karara imza atıldı. Mahkeme “Yarımsınız, yaşamayın, öldüreceğim sizi” ifadelerine rağmen sanıkların tahliyesine karar verdi.

Mahkemeden utandıran karar: Engellileri döven sanığa tahliye
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İstanbul Beykoz'da engelli vatandaşları darp ettikleri gerekçesiyle “yaralama”, “hakaret” ve “tehdit” suçlarından yargılanan 2 sanığın yargılanmasına devam edildi. Beykoz 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Oğuzhan Arıcı cezaevinden getirilirken, tutuksuz sanık Musa Sezer ve taraf avukatları salonda hazır bulundu.

"ÖLDÜRECEĞİM SİZİ"

Duruşmada tanık olarak dinlenen bekçi S.H., “Olay günü Paşabahçe Polis Merkezi Amirliği’nde görevliydim. Kargo araçlarından birine tekme atıldığı ihbarı üzerine olay yerine gittim. Gittiğimizde Volkan Gider’in Oğuzhan Arıcı tarafından tokatlandığını gördüm. Oğuzhan Arıcı’nın hal ve hareketlerinden alkollü ya da uyuşturucu madde etkisi altında olduğunu fark ettim. Olayda Oğuzhan Arıcı’yı sakinleştirmeye çalışırken ben de yere düştüm. ‘Yarımsınız, yaşamayın’, ‘öldüreceğim sizi’ şeklinde söylemlerini duydum. Diğer sanık Musa Sezer, Oğuzhan Arıcı’yı zapt etmeye çalışırken beni de itip kakıyordu. Bir yandan da ‘Bırakın onu, bizim mahallenin çocuğu, onu almayın beni alın’ diyordu. Tavırları da siz gidin şeklindeydi. Videoda Musa’nın yüzünden yere düştüğüm görünmektedir” dedi.

KASTEN ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS ETTİLER

Bunun üzerine söz alan sanık Oğuzhan Arıcı, “Olayın üzerinden yaklaşık 3 ay geçmiştir. Küfür etmiş olabilirim ama 'yarımsınız' gibi bir şey söylemedim” diye konuştu. Katılan avukatı Elçin Cemre Şencan söz alarak, “Sanığın kendinde olmadan öldürme saikiyle hareket ettiğini tanık beyanı ispatlamıştır. Bu nedenle sanığın hatırlamadığı yönündeki savunmalarını kabul etmiyoruz. Sanık da kendinde olmadığını söylemiştir. Burada herkesin duyduğu ‘öldüreceği’ yönündeki tehditlerle beraberinde gelen hakaretler sanığın öldürme kastı ile hareket ettiğini ve kasten öldürmeye teşebbüs ettiğini ortaya koymaktadır. Her iki sanığın da cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

“ÇOK PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM”

Tutuklu sanık Arıcı, “Benim öldürmeye niyetim olsaydı bu fiilim devam ederdi. Ben alkolün vermiş olduğu etkiyle yaptıklarımdan dolayı çok pişmanım. Taraflardan çok özür diliyorum” diye konuştu.
Ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanık Oğuzhan Arıcı’nın tutuklulukta geçirdiği süre, tüm delilerin toplanmış olması, üzerine atılı suçların alt ve üst sınırlarını göz önünde bulundurarak tahliyesine hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

 

Etiketler