2022-06-22 09:41:00 | Son Güncelleme : 2022-06-22 09:56:41

Marmaris yangınına hava muhalefeti! Uçaklarla müdahale başladı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde başlayan orman yangınında 13 saat geride kalırken tüm ülkenin kalbi Muğla’da atıyor. Bölgede etkili olan yoğun rüzgar sebebiyle alevler kısa sürede yayılırken havadan müdahalenin başladığı yangına karşı herkes tek yürek olmaya devam ediyor. Peki Muğla Marmaris’te hava durumu nasıl, rüzgar devam edecek mi? İşte Marmaris yangın bölgesi saatlik hava durumu…

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde, dün akşam saat 20.00 sıralarında başlayan orman yangınına müdahale sürüyor. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte havadan müdahalenin başladığı yangın 250 hektarlık bir alanda devam ederken alevlere havadan 20 helikopter ve 14 uçağın, karadan ise 688’i orman personeli olmak üzere toplam 1480 personelin müdahale ettiği öğrenildi. 
Söndürme çalışmalarında hava muhalefetinin etkili olduğunu belirten yetkililer, kuvvetli rüzgarın alevleri kısa sürede taşıdığının altını çizdi. Rüzgarın şiddetinin dün geceye oranla düşmesi nedeniyle alevlerin ilerlemesi kısmen dururken vatandaşlar, Marmaris’te rüzgarlı havanın ne zamana dek süreceğini merak ediyor. 

MUĞLA SAATLİK HAVA DURUMU

Muğla'da bugün içinde sıcaklığın, öğleden sonra en yüksek 33 derece olarak ölçülmesi beklenirken kentte yangının da etkisiyle hissedilen sıcaklık daha yüksek olacak. Gün içind eparçalı bulutlu olması beklenirken rüzgarın ortalama hızının öğleden sonraya dek saatte 17 km civarında olması bekleniyor. Dün akşama kıyasla düşen hızının yanı sıra gece saatlerinde de rüzgarın şiddetlenmeyeceğini belirten Meteoroloji uzmanları, kentte nem oranının da düşük olduğpunu belirterek yağış ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi.  

 

MUĞLA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Muğla'nın 5 günlük hava tahmin raporunda ise bugün sıcaklığın en yüksek 34 dereceye çıkacağı bildirilirken yarın ise kentte yüksek sıcaklık uyarısı verildi. Yangını tetikleme ihtimali düşünülen sıcaklığın 37 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Öte yandan hafta boyu Muğla'da yağış ihtimali çok düşük.

 MARMARİS 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Marmaris'te ise Muğla merkeze göre rüzgarın hızının daha yüksek seviyede olması bekleniyor. Bugğn içinde Marmaris'te saatte 23 kilometre hızla ölçülmesi beklenen rüzgarın yanı sıra sıcaklığın da 34 dereceye kadar yükseleceği kaydedildi. Uzmanlar, yangın bölgesinde hissedilen sıcaklığın çok daha yüksek olacağını kaydederken bölgedeki sıcak hava, yangın üzerinde de olumsuz etkiye sebep olabillir.

YANGINDA SON DURUM

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün akşam saatlerinde başlayarak rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen orman yangını, gece saatlerinde rüzgarın etkisini kaybetmesiyle ilerleyiş hızını azalttı. Kararan hava sebebiyle helikopter müdahalesine ara verilirken, Bakan Kirişci, sabah saatlerinde 14 uçak ve 20 helikopterle alevlere havadan müdahalenin yeniden başladığını bildirdi.

AFAD’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “Burdur, Aydın, Denizli ve Antalya'dan AFAD ekipleri görevlendirilmiş; Afyonkarahisar, Kütahya, İzmir ve Uşak'taki AFAD ekipleri teyakkuz haline geçirilmiştir" denildi.

Ayrıca İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; bölgede devam eden çalışmalarda bin 494 personel, 363 kamu aracı ve 39 iş makinesi görev yapıyor. 

Gelişmeleri anbean takip eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangına yönelik çalışmaları yerinde incelemek üzere bölgeye ulaştı. Yangın bölgesini önce helikopter ile havadan denetleyen Bakanlar ardından Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak’tan brifing aldı.

Ekiplerin söndürme çalışmaları yoğun şekilde devam ederken, ilk belirlemelere göre, yangının 3 ayrı noktada aynı zamanda çıktığı, bu durumun da sabotaj ihtimalini artırdığı öne sürüldü.