2022-05-23 11:12:54 | Son Güncelleme : 2022-05-23 11:20:44

Maske yasağı kalktı mı, ne zaman kalkacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan son dakika açıklaması!

Yaklaşık iki buçuk yıldır süren koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında getirilen maske takma zorunluluğu, salgının yen seyriyle birlikte tarihe karışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yapılan kabine toplantısı sonrası, vaka sayısının binin altına düşmesi durumunda toplu taşımalarda ve sağlık kuruluşlarında devam eden maske zorunluluğunun tamamen kaldırılacağına yönelik yapmış olduğu açıklamalar, tüm dikkatleri günlük vaka sayısına çevirdi. Dünkü vaka sayısının binin altına düşmesi ile birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalar gündem oldu. Bugün yapılacak kabine toplantısı sonuçları merakla beklenirken, “Maske zorunluluğu sona mı erdi?”, “Toplu taşımada maske yasağı kalktı mı?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Günlük vaka sayısının binin altına düşmesi durumunda zorunluluğun devam ettiği alanlarda da normalleşmeye geçileceği bildirilmiş ve tüm dikkatler günlük vaka sayısına çevrilmişti. Dün gelen vaka sayılarının ardından gözler maske takma zorunluluğunun kalkıp kalmadığına çevrildi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Günlük vaka sayısının binin altına düşmesi durumunda zorunluluğun devam ettiği alanlarda da normalleşmeye geçileceği bildirilmiş ve tüm dikkatler günlük vaka sayısına çevrilmişti. Dün gelen vaka sayılarının ardından gözler maske takma zorunluluğunun kalkıp kalmadığına çevrildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yapılan kabine toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamalar ışığında toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında devam eden maske takma zorunluluğu, vaka sayılarının binin altına düşmesiyle birlikte sona erecekti. Dün açıklanan vaka sayılarının ardından gözler bu kararın ne zaman uygulanacağına çevrildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklama ise bu konuda oluşan soru işaretlerini cevaplar gibiydi. Peki maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak? Toplu taşımada maske yasağı kalktı mı? Tüm detaylar haberimizde…

MASKE YASAĞI KALKTI MI?

Son yapılan kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maske takma zorunluluğuna dair alınan kararlar ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan açıklamalar sonrası maske takma zorunluluğu toplu taşıma ve sağlık kuruluşları dışında her alanda kaldırılarak, normalleşme sürecine geçilmişti. Günlük vaka sayısının binin altına düşmesi durumunda zorunluluğun devam ettiği alanlarda da normalleşmeye geçileceği bildirilmiş ve tüm dikkatler günlük vaka sayısına çevrilmişti. Dün gelen vaka sayılarının ardından gözler maske takma zorunluluğunun kalkıp kalmadığına çevrildi.

İlgili açıklama ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Bakan Koca’nın sosyal medya hesabı üzerinden, “VAKA SAYISI 905 Uzun süredir beklediğimiz gün geldi. Vaka sayısı 1.000’in altına düştü. Vefat sayımız ise 5. Vaka sayısı üç gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da zorunlu değil serbest olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle!” sözleriyle yapmış olduğu paylaşım ile maske takma zorunluluğunun vaka sayılarının binin altında seyretmesi durumunda kalkacağı belirtildi.

GÖZLER KABİNE TOPLANTISINDA

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan ‘Günlük Kovid-19 Tablosu’ verilerine göre son 24 saatte yapılmış olan 118 bin 852 test sonucunda 905 vaka tespit edildi. Verilere göre 24 saat içerisinde 5 kişi hayatını kaybederken, 1019 kişinin de tedavisi ve karantinası sona erdi.

18 yaş ve üzeri nüfusun aşılanması verilerine göre birinci doz Türkiye ortalaması yüzde 93,18, ikinci doz ortalaması yüzde 85,48 olarak kaydedildi. Açıklanan günlük vaka sayılarının binin altında seyretmesi durumunda maske zorunluluğunun kalkması dışında ne gibi kararlar alınacağı ise bugün gerçekleştirilecek olan kabine toplantısı sonrası belli olacak.