Tarih : 23.03.2016 - 19:19 Yorum : 0

Meclis İslam düşmanlığını inceleyecek

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Yeneroğlu, Batı Avrupa ülkelerinde görülen İslam düşmanlığının kurumsal ırkçılık bağlamında inceleneceğini ifade etti.

Meclis İslam düşmanlığını inceleyecek

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Batı Avrupa ülkelerinde görülen İslam düşmanlığının kurumsal ırkçılık bağlamında inceleneceğini ifade etti.

Yeneroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, komisyon bünyesinde oluşturulan ve ilk toplantısını yapan "Batı Ülkelerindeki İslam Düşmanlığını İnceleme Alt Komisyonu" ile ilgili bilgi verdi.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının en önemli sorunlarından birisinin artan İslam düşmanlığı olduğunu belirten Yeneroğlu, "İslam düşmanlığı, özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından Batı ülkelerinde yaşayan Müslümanlara yönelik bakış ve söylem değişikliğiyle artan saldırı ve eylemler nedeniyle uzmanlar tarafından ayrı bir kategoride değerlendirilmektedir. Batı ülkelerinin tarihi mirası ve siyasi kültüründen beslenen İslam düşmanlığı, toplumun merkezine sirayet etmiş, adeta toplumsal kültüre dönüşmüştür. Birlikte yaşamayı tehdit eden bu toplumsal olgu, yasama, yürütme ve yargıyı ciddi manada etkilediği gibi bu kuvvetler üzerinden de meşruiyet sağlamaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber