Tarih : 18.10.2021 - 07:55 Yorum : 0

Meclis'te bütçe maratonu başlıyor: Ana gündem ekonomi olacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni haftada yoğun bir gündemi var. Çarşamba günü bütçe maratonu başlayacak. Meclis ayrıca yeni haftada Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti tezkeresiyle, kooperatiflere yeni düzenlemeler getiren kanun teklifi için de mesai yapacak.

Meclis'te bütçe maratonu başlıyor: Ana gündem ekonomi olacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütçe maratonu başlıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 20 Ekim Çarşamba günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin sunumunu yapacak.

Bütçe sunumunun ardından hazırlıklar için komisyon çalışmalarına yaklaşık bir hafta ara verilecek. Plan ve Bütçe Komisyonunda, 26 Ekim Salı günü bütçenin geneli üzerindeki görüşmeler yapılacak.

15 Ekim’de Meclis’e sunulan bütçenin büyüklüğü 1 trilyon 751 milyar lira. Bütçede sosyal harcamalara 104,2 milyar kaynak ayrıldı. Tarıma ayrılan pay ise 57,6 milyar lira. Öte yandan 2022 yılında savunma ve güvenlik harcamaları için 181 milyar lira kaynak ayrıldı.

Ayrıca bu hafta Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi de Genel Kurulda görüşülecek.

KOOPERATİFLERE YENİ DÜZENLEME

Kooperatiflere yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi de Genel Kurul'un gündemine gelecek. Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonunda ise, ihracata yönelik yatırım ve üretimin teşvik edilmesine yönelik kanun teklifi ele alınacak.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber