2021-06-23 10:48:24

Varan 2: Uyuşturucu tacirlerine tarihi operasyondan sonra bir darbe daha

Mersin'de Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük kokain operasyonun ardından zehir tacirlerine büyük bir darbe daha vuruldu. Gümrük Muhafaza ekiplerinin yaptıkları denetimde muzlu yüklü konteynerde 463 kilogram kokain ele geçirildi.

Varan 2: Uyuşturucu tacirlerine tarihi operasyondan sonra bir darbe daha
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye, uyuşturucu ile mücadelede zehir tacirlerine birbiri ardına darbe vuruyor. Adres yine geçen hafta rekor uyuşturucunun ele geçirildiği Mersin limanı! Gümrük Muhafaza ekipleri, muz yüklü konteynırda yaptıkları denetimlerde 463 kilogram kokain ele geçirdi.     

Mersin'de bir limanda gerçekleştirilen operasyonla 1 ton 300 kilogram uyuşturucu ele geçirilerek ülke tarihinin en yüksek miktarlı kokain operasyonuna imza atılmıştı. 

Bu operasyonun ardından henüz birkaç gün geçmişken Gümrük Muhafaza ekiplerinin yine Mersin'de büyük bir uyuşturucu operasyonuna daha imza attığının ve 463 kilogram kokain ele geçirdiğinin bildirildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: 

ZEHİR TACİRLERİNE AĞIR BİR DARBE İNDİRİLDİ

"Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan analizde Ekvador'dan Mersin'de bir limana getirilen 5 konteyner riskli olarak değerlendirildi. Limanda gerekli tedbirler alındı ve riskli konteynerler gemiden indirilerek x-ray taramasına sevk edildi. Tarama sonrasında muz yüklü konteynerlerden birinde şüpheli yoğunluğa rastlanmasının ardından bu konteyner arama hangarına alındı. Narkotik dedektör köpeklerin de dahil edildiği aramada konteynerin orta bölümüne gizlenmiş 9 adet siyah renkli çanta tespit edildi. Bu çantalara dedektör köpeklerin tepki vermesinin ardından çantalar bulundukları yerden çıkarılarak açıldı."

Söz konusu çantalarda toplam 463 kilogram sıkıştırılmış halde 404 paket bulunduğu ve paketlerden alınan numunenin analizi neticesinde kokain cinsi uyuşturucu olduğunun belirlendiği aktarılan açıklamada, "Gümrük Muhafaza ekiplerinin başarılı operasyonu sonrasında ele geçirilen 463 kilo kokain ile bir önceki operasyonda ele geçirilen rekor miktardaki kokainin toplam ağırlığı 1 ton 763 kilogram oldu. Bir hafta içinde imza atılan iki dev operasyon sayesinde zehir tacirlerine ağır bir darbe indirildi. Operasyon sonrasında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yürütülen soruşturmaya devam ediliyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

 

Etiketler