2022-08-05 08:31:00 | Son Güncelleme : 2022-08-06 08:59:36

Meteoroloji uyardı! Sıcaklık etkisini sürdürüyor, güney pişecek: Karadeniz’e sağanak uyarısı

Sıcak hava Türkiye’deki etkisini göstermeye devam ediyor. Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmezken yurdun kuzey kesimlerinde mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Yurt genelinde açık bir hava beklenirken kuzey kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu olması bekleniyor. Batı Karadeniz’in iç kesimleri ve Sinop, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İşte 5 Ağustos il il hava durumu…

Meteoroloji uyardı! Sıcaklık etkisini sürdürüyor, güney pişecek: Karadeniz’e sağanak uyarısı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Türkiye, yazın en sıcak günlerini geçiriyor, birçok il 40 derecenin üzerinde yer alıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 5 Ağustos Cuma hava durumu raporunu yayımladı. Buna göre, yurdun kuzey kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ve Sinop, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDE ÖĞLE SAATLERİNE DİKKAT

Yurdun genelinde hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı bildirilirken kuzey kesimlerinde mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normallerinin 3 - 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Güneydoğu illerinde ise sıcakşıkların 40 derece üzerinde olması bekleniyor.

ÜÇ BÖLGEYE RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun doğusunda batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli olarak saatte 30-50 kilometre hızla esmesi bekleniyor.

ÜÇ BÜYÜK İLİN HAVA DURUMU

İstanbul ve Marmara: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgar kuzey ve Kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli (30-50 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.
 
Ankara ve İç Anadolu: Bölge genelinin parçalı bulutlu, Sabah saatlerinden itibaren Ankara'nın kuzey kesimleri ile öğle saatlerinden sonra Ankara il merkezi dahil Bolu, Çankırı ve Karabük çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir.
 
İzmir ve Ege: Bölge geneli az bulutlu ve açık, kuzey kesimleri parçalı az bulutlu geçecek. Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor, yer yer mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek. Rüzgarın kuzeyli yönlerden orta kuvvette, kuzey ve batı kesimlerde yer yer kuvvetli (30-50 km/sa) ve kısa süreli fırtınamsı rüzgar (40-60 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güney ve batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

BURSA °C, 33°C
Parçalı bulutlu

EDİRNE °C, 35°C
Parçalı ve az bulutlu

İSTANBUL °C, 31°C
Parçalı ve az bulutlu

KOCAELİ °C, 32°C
Parçalı ve az bulutlu

EGE
Az bulutlu ve açık, iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kuzey kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

DENİZLİ °C, 38°C
Parçalı ve az bulutlu

İZMİR °C, 35°C
Az bulutlu ve açık

KÜTAHYA °C, 30°C
Parçalı bulutlu

MUĞLA °C, 36°C
Az bulutlu ve açık

AKDENİZ
Az bulutlu ve açık, iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 36°C
Az bulutlu ve açık

ANTALYA °C, 31°C
Az bulutlu ve açık

HATAY °C, 33°C
Az bulutlu ve açık

ISPARTA °C, 35°C
Parçalı ve az bulutlu

İÇ ANADOLU
Parçalı bulutlu, Ankara ve Çankırı ile Eskişehir'in güney ve doğu çevrelerinin yer yer çok bulutlu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 33°C
Parçalı bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde kuzey çevreleri, akşam saatlerinden sonra, il merkezi dahil olmak üzere, kuzey ve batı kesimleri yer yer çok bulutlu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 30°C
Parçalı ve az bulutlu, akşam saatlerinde güney ve doğu çevreleri yer yer çok bulutlu kısa süreli-yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KONYA °C, 35°C
Parçalı ve az bulutlu

YOZGAT °C, 30°C
Parçalı ve az bulutlu

BATI KARADENİZ
Parçalı bulutlu, Bolu, Karabük, Kastamonu ve Sinop çevrelerinin yer yer çok bulutlu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 27°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DÜZCE °C, 30°C
Parçalı bulutlu

KASTAMONU °C, 31°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SİNOP °C, 28°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri ve Artvin çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AMASYA °C, 34°C
Parçalı bulutlu

ÇORUM °C, 31°C
Parçalı bulutlu

SAMSUN °C, 28°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

TRABZON °C, 28°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra Ardahan, Kars çevrelerinin yer yer çok bulutlu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ERZURUM °C, 33°C
Parçalı ve az bulutlu

KARS °C, 31°C
Parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra yer yer çok bulutlu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA °C, 39°C
Parçalı ve az bulutlu

VAN °C, 32°C
Parçalı ve az bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR °C, 42°C
Az bulutlu ve açık

GAZİANTEP °C, 40°C
Az bulutlu ve açık

SİİRT °C, 41°C
Az bulutlu ve açık

ŞANLIURFA °C, 42°C
Az bulutlu ve açık

DENİZLERDE HAVA

Marmara ve Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ
Hava Durumu: Çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5; Doğu Karadeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan, öğle saatlerinden itibaren kuzeybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0 m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA
Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6, öğle saatlerinden itibaren 5 ila 7 kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5 m, öğle saatlerinden itibaren yer yer 2,5 m; Görüş: İyi.

EGE
Hava Durumu: Az bulutlu ve açık; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan, güneyi kuzeybatıdan 4 ila 6, yer yer 7 kuvvetinde; Dalga: 1,5 ila 2,5 m, yer yer 3,0 m; Görüş: İyi.

AKDENİZ
Hava Durumu: Az bulutlu ve açık; Rüzgar: Batı Akdeniz'de batı ve güneybatıdan 3 ila 5, akşam saatlerinden itibaren batısı kuzeybatıdan 4 ila 6; Doğu Akdeniz'de batı ve güneybatıdan 3 ila 5, akşam saatlerinden itibaren batısı 4 ila 6 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0 m, yer yer 2,5 m; Görüş: İyi.

VAN GÖLÜ
Hava Durumu: Az bulutlu, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 2 ila 4, akşam saatlerinden itibaren güneybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde; Dalga: 0,25 ila 0,50 m, akşam saatlerinden itibaren yer yer 0,75 m; Görüş: İyi.