Tarih : 25.10.2021 - 15:25 Yorum : 0

Mevsimin ilk karı yağdı! Yurdun dört yanı beyaza büründü

Meteoroloji'nin ekimin son haftası için yaptığı uyarıların ardından yurdun dört bir yanında kar yağışı başladı. Doğu Anadolu'dan Karadeniz'e, İç Anadolu'dan Güneydoğu'ya birçok ilin yüksek kesimleri beyaza bürünürken o illerdeki manzaralar, görenleri kendine hayran bıraktı.

Mevsimin ilk karı yağdı! Yurdun dört yanı beyaza büründü

Meteoroloji'nin peş peşe yaptığı uyarıların ardından sıcak yaz ayları geride kalırken mevsimin ilk karları yeryüzüne düşmeye başladı. Yüksek kesimlere düşen karlar birçok kenti beyaz örtüyle kaplarken ülkenin dört bir yanından gelen manzaralar kendisine hayran bıraktı.

Meteoroloji'nin açıklamasına göre, sıcaklıkların mevsim normallerinin altına düştüğü kentlerin başında Kars geliyor. Kent merkezinde termometreler eksi 2 dereceyi gösterirken önce yüksek kesimlerde başlayan kar yağışı öğle saatlerinde kent merkezinde de görüldü. Kars'ın yanı sıra Gümüşhane, Rize, Tokat, Ordu,Gümüşhane, Bayburt ve Erzurum'da da kar yağışı etkili oldu. İşte memleketn dört bir yanından kar manzaraları...

ORDU'DA YEŞİL ÖRTÜ BEYAZ GELİNLİĞİNİ GİYDİ

Ordu’nun yüksek kesimli yaylalarında sabaha karşı etkili olan kar yağışı, çevreyi beyaza bürüdü.


Ordu’nun yüksek kesimli yaylalarında dün akşam saatlerinde başlayan sağanak, gecenin ilerleyen saatlerinde kar yağışına dönüştü.


Kentin, yüksek kesimli yaylalarında kar yağışı ile birlikte yeşil örtü beyaz gelinliğini giyerken, hava sıcaklıkları ise şehir merkezinde aniden düşüşe geçti.


Korgan ilçesinde bulunan bin 700 rakımlı Korgan Yaylası da kar yağışı ile birlikte beyaza büründü.


Yaylada bulunan bazı vatandaşlar, sonbahar ortalarında görülen kar yağışını cep telefonu ile fotoğrafladı.

BAYBURT DA KARA TESLİM OLDU

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesinde hava sıcaklığında düşüş yaşanırken Bayburt’un yüksek kesimleri bugün sabah saatlerinde yağan karla beyaza büründü.


Kent ve ilçe merkezlerinde hava parçalı bulutlu ve yağmur yağışlı geçerken Bayburt ile Trabzon sınırında bulunan Soğanlı Dağları mevkiindeki yaylalarda kar yağışı etkili oldu.

Bayburt’un Aydıntepe ilçesine bağlı 2 bin 600 rakımda yer alan Dumlu, Kavlatan ve Günbuldu köyleri ile yaylaları yağan karla beyaz örtüyle kaplandı.

ERZURUM'DA MEVSİMİN İLK KARI

Erzurum şehir merkezine mevsimin ilk karı yağdı. Lapa lapa yağan kar kenti bir anda beyaza bürüdü.


Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünün sabah saatlerinde yaptığı kar uyarısı sonrası Erzurum’a mevsimin ilk karı düştü.


Öğle saatlerinde Erzurum şehir merkezine yağan kar sonrası kent beyaza büründü.


Erzurum’da hafta sonundan itibaren etkili olan soğuk hava bugün öğle saatlerinde kar yağışı ile birlikte etkisini artırdı.


Kentte hava sıcaklığı ise eksi 2 dereceye kadar düştü.


Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyretmesi, bölge genelinde ise havanın parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren kuzey kesimlerinin yağmur ve karla karışık yağmurlu, kuzeydoğusunun ise kar yağışlı geçmesi tahmin ediliyor.

"KAR OLMAZSA KARS GÜZEL OLMAZ"

Kars merkeze mevsimin ilk karı yağdı. Kentte soğuk hava yerini kar yağışına bıraktı. Yüksek kesimlerde başlayan kar daha sonra kent merkezinde de etkisini sürdürdü.


8 ayı kış olan Kars’ta mevsimin ilk karı şehir merkezine düştü. Kar yağışının etkili olduğu kentte, yüksek kesimler tamamen beyaza bürünürken, merkeze düşen kar ise kısa sürede eridi.


Kars’a kışın geldiğini belirten vatandaşlar, “Mevsimi tabi, kar Kars’ın bir güzelliği, yağmasını istiyoruz. İnşallah hayırlara vesile olur. Her şeyin hayırlısı, kar olmazsa Kars’ın güzelliği olmaz” dedi.


Öte yandan, öğleden sonra yağan kar, havaların da hissedilir şekilde soğumasına neden oldu.


Kent merkezinde termometreler eksi 2’yi gösterdi.

HUZUR VEREN MEKAN BEYAZLAR İÇİNDE

Doğu Karadeniz bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Limni Gölü Tabiat Parkı da bugün Gümüşhane’nin yükseklerinde etkili olan kar yağışından nasibini alarak eşsiz görüntüye büründü.


Torul ilçesi sınırlarında Zigana dağının yamacında denizden 2 bin 24 metre yükseklikte bulunan ve ‘Huzur veren mekan’ olarak adlandırılan ve her yıl yüzbinlerce kişinin ziyaret ettiği Limni Gölü Tabiat Parkı bölgede etkili olmaya başlayan kar yağışından nasibini aldı.


Kentin yüksek kesimlerinde bugün sabah saatlerinde başlayan ve neredeyse tüm tepeleri beyaza bürüyen kar yağışı tarihin her döneminde önemli ve zorlu bir geçit olan Zigana dağının yamacında yer alan, "Zigana'nın nazar boncuğu" ve ormanın içerisinde temiz havası, sıradışı coğrafyası ile kuş sesleri arasında "Huzur veren mekan" olarak bilinen Limni Gölü Tabiat Parkında da etkili oldu.


Yağışın ardından gölün etrafında kar kalınlığı 5 santimetreye ulaşırken beyaz gelinliğini giyen Limni Gölü Tabiat Parkı ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor.

RİZE'DE KAR KALINLIĞI 20 SANTİMETRENİN ÜZERİNDE

Rize’de kar yağışı yüksek kesinleri etkisi altına alırken bazı bölgelerde kar kalınlığı 20 santimetrenin üzerine çıktı.


Doğu Karadeniz bölgesini etkisi altına alan soğuk hava yüksek kesimlerde kar yağışına neden oldu.


Gece saatlerinde başlayarak sabah saatlerinde şiddetini arttırdı.


Yüksel kesimleri beyaza bürüyen kar yağışı nedeniyle Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin bin 850 rakımdaki Badara yaylasında kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu.


Beyaza bürünen yaylalar karpostallık görüntüler vermeye başladı.

TOKAT'IN ÜÇ İLÇESİNDE SICAKLIK EKSİYE DÜŞTÜ

Tokat'ta yüksek kesimlerde bulunan köyler beyaz örtü ile kaplandı.


Tokat’ın Başçiftlik, Niksar ve Almus ilçelerinde hava sıcaklıkları eksi derecelere düştü.


Başçiftlik ilçesinde hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte yaylalar beyaza büründü.

Yeni yaylada kar yağışı sonrasında ortaya çıkan manzaralar vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı. Almus ilçesinde de yayla yolları beyaz örtü ile kaplandı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber