2021-06-12 09:11:49

Milli jette hedef motoru 2023'te çalıştırmak

Türkiye, Millî Muharip Uçak için teknolojik seferberlik başlattı. Parça üretimi başladı. Projedeki mühendis sayısı 1000'e çıkarıldı. Motor da 2023 başında çalıştırılacak

Milli jette hedef motoru 2023'te çalıştırmak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden Millî Muharip Uçak (MMU) için ülkedeki tüm kabiliyetler bir araya getirilerek, kapsamlı bir çalışma yapılıyor.

BİN MÜHENDİS ARALIKSIZ ÇALIŞIYOR

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, MMU Projesi'nin ilerlediğini, 18 Mart 2023'te prototipin ilk defa motor çalıştıracağını ve yer testlerine başlanacağını söyledi. Proje için "çok sıkı" bir takvim yaptıklarını ve bunu takip ettiklerini dile getiren Kotil, görev alan mühendis sayısının 1000'e ulaştığı bilgisini vererek, şirketteki toplam mühendis sayısının ise 4 bini geçtiğini kaydetti.

MİLLİ JET 2022'DE GÖRÜLECEK

Kotil, MMU için hazırlanan hangarın bu yıl biteceğini söyledi. Gizli proje olduğu için özel bir hangarın yapıldığını belirten Kotil, hangarın mühendislik binasıyla iç içe olacağını söyledi.  Savaş uçağı projesinin ülkenin bekası için çok öenmli olduğunu vurgulayan Kotil, "Bizim için, Türkiye için, ülkenin bekası için en önemli proje 5'inci nesil savaş uçağı. Bu nedenle titizlikle çalışıyoruz" dedi. 2022 yılında uçağı göstereceklerini belirten Kotil, "Şu anda parça üretimi başladı. MMU'nun en önemli parçası motorları tutan 5 metreye 3 metre titanyumdan parçalar. İmalatı en zor parça bu. Sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyoruz. Motor çalıştırmadaki 18 Mart 2023 hedefini tutturmak bizim için çok değerli" dedi.

ÖNCE HAZIR MOTOR KULLANILACAK

MMU'nun 20 bin parçadan oluştuğuna işaret eden Temel Kotil, başlangıçta hazır motor kullanılacağını söyledi. Yerli motorun ise daha sonra kullanılacağını belirten Kotil, "TRMotor tarafından geliştirilecek motorun entegre edilecek. İklimlendirme sistemi için de Türk firmalarıyla ortak şirket kuruldu. Bu ihtiyaç da yerli imkânlarla karşılanacak. Bu uçakta Türkiye'deki bütün kabiliyetleri devreye almış durumdayız" dedi.

Etiketler