2015-11-20 12:02:22

Mutlu Kaya ifade verdi

Televizyon kanalındaki ses yarışmasıyla tanınan Mutlu Kaya, 6 ay önce Diyarbakır'ın Ergani ilçesindeki evinde silahla yaralanmasına ilişkin dava kapsamında tedavi gördüğü hastanede ifade verdi.

Mutlu Kaya ifade verdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklu sanık Veysi Ercan  hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle hazırlanan iddianame, 2. Ağır  Ceza Mahkemesince kabul edildi. 8 Ekim'deki ilk duruşmaya tedavisi sürdüğü için katılamayan Kaya'nın  ifadesi, mahkemenin ara kararı doğrultusunda kadın hakim tarafından tedavi  gördüğü özel hastanede alındı.
Kaya'nın ifadesi alındığı sırada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  avukatı Remzi Atalay ve sanık avukatı Serdar Teke de hastanede hazır bulundu.
Kaya, ifadesinde tutuklu sanık Veysi Ercan'ı bir yıldır tanıdığını,  Ercan'ın kendisini beğendiği için sürekli peşinden geldiğini iddia etti.
"Gelir, evinizi tarar, ağabeyini öldürürüm"
 Sanığa ilişkin, "Beni rahatsız ediyor, sürekli anne ve babamla tehdit  ediyordu. Onunla korktuğum için görüştüm" görüşünü paylaşan Kaya, ifadesinde  şunları kaydetti:
 "O gün kardeşim ve arkadaşıyla gece dışarı yemek almaya çıktık. Sanık  Ercan beni aradı. Numaramı nereden bulduğunu bilmiyorum. Ondan korktuğum için  cevap verdim çünkü cevap vermeseydim beni sürekli arayacaktı. Telefonu açtığım  gibi 'Geliyorum' dedi. Görüşmek istemediğimi belirttiğimde, 'Gelir, evinizi  tarar, ağabeyini öldürürüm' dedi. Kavurmacıdan yemek aldıktan sonra Ercan  yanımıza geldi. Daha sonra arabayla bizi eve bıraktı. Evde otururken 03.00 gibi  tekrar beni arayarak küfür edince, ağladım ve ona yalvardım."

"Dördüncü kurşun kapıyı kapatırken camından isabet etti"

 
Ercan'ın aynı gece son kez görüşmek için kendisinden kapıya çıkmasını  istediğini, "Sana bir şey yapmayacağım, çıkmazsan Ergani'yi ayağa kaldıracağım"  diye tehdit ettiğini savunan Kaya, "Bir şey yapmaz ve son gelişidir" düşüncesiyle  kapıya çıktığını belirtti.

 
Kaya, ifadesine şöyle devam etti:

 "Veysi Ercan olay günü kapımıza gelerek, elimi sıkıca tutup, 'Gel,  seninle kaçalım" dedi. Ben de 'Bırak beni, ben seni sevmiyorum, seninle kaçamam.  Ben ağabeyime bunu nasıl yaparım? Benim şerefim ve namusum var' diyerek,  kaçmayacağımı söylediğimde bir dakika düşünmeden silahı çıkararak kafama doğru  sıktı. Karanlık değildi. Sokak lambasının ve evin ışığı vardı. Silah ateş almadı  ancak ben bağırarak kaçtım. 'Yapma Ercan' diye bağırdım. Kaçarken arkamdan bir  daha sıktı, değmedi. Bir daha sıktı. Dördüncü kurşun kapıyı kapatırken camından  bana isabet etti. Her şeyi hatırlıyorum."

   Ablasından yardım istediğini, yeğeninin kendisini kucağına alarak  taksiyle hastaneye götürdüğünü, ambulans geldikten sonra hafızasını kaybettiğini  aktaran Kaya, Ercan'ın daha önce de kendisini tehdit ettiğini, olaydan önce  Ergani'de polisten yardım istediğini ancak herhangi bir işlem yapılmadığını ileri  sürdü.

Kaya, ifadesinde "O, öyle bir sahtekar ki bana kendisini Ercan olarak  tanıttığı için sürekli ona 'Ercan' diye hitap ediyordum. Gerçek ismini sonradan  öğrendim. Sanıktan şikayetçiyim" değerlendirmesinde bulundu.

"Yarışmaya katılmamdan dolayı sorun çıkardı"

 "Olay günü peşimi bıraksın' diye görüştüm. Daha önce ses yarışmasının  Gaziantep elemelerine gitmedim. Benim yarışmaya katılmamdan dolayı sorun çıkardı.  Bu yüzden beni mahvetti ve öldürdü. Ondan önce bu kadar rahatsız etmiyordu"  ifadesini kullanan Kaya, Ercan'ın İstanbul'da yarışmadayken de kendisini bir kez  aradığını ancak telefonu yüzüne kapattığını belirtti.

Mutlu Kaya, Diyarbakır'ın Ergani ilçesindeki evinde İstanbul'da  katılacağı televizyon programı öncesi prova yaparken 18 Mayıs Pazartesi gecesi  başından silahla vurularak ağır yaralanmış, olayla ilgili Kaya'nın erkek arkadaşı  olduğu belirtilen Veysi Ercan tutuklanmış, şüpheli hakkında ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Etiketler