2022-04-11 11:00:00 | Son Güncelleme : 2022-04-11 11:47:05

Son dakika! Nisa Mihriban bebeği terk eden annesi için istenen ceza belli oldu

Son dakika haberi: 3 aylık Nisa Mihriban bebeği sokağa terk eden annesi Ebru S. hakkında savcılık, iddianamesini tamamladı. Bebeğini terk eden annenin 2 yıl hapsi istendi.

Hazırlanan iddianamede, anne Ebru S.'nin 'iyileşme olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine neden olarak yaralama' ve 'terk' suçlarından cezalandırılması istendi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Hazırlanan iddianamede, anne Ebru S.'nin 'iyileşme olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine neden olarak yaralama' ve 'terk' suçlarından cezalandırılması istendi.

İstanbul’da Acil Tıp Teknisyeni Büşra Durmaz’ın ‘terk edilmiş bebek’ vakasında bularak süt annelik yaptığı ve kendi kızının adını verdiği Nisa Mihriban bebeğin annesi Ebru S. hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Bebeğini terk eden anne hakkında savcılığın hazırladığı iddianamede 2 yıl hapsi istendi.

Pusetiyle boş bir arazide bulunan terk edilmiş 3 aylık kız bebek vakası üzerine bölgeye giden Acil Tıp Teknisyeni ve 14 aylık bir bebek annesi Büşra Durmaz, aç olduğunu fark ettiği bebeği emzirerek beslemiş ve Nisa Mihriban adını vermişti. Kısa sürede Türkyie'nin gündemine oturan nisa Mihriban bebeki devlet korumasına alınmış ve anne Ebru S., 60 ayrı kamera görüntüsünü inceleyen polis ekipleri tarafından evinin önünde yakalanmıştı. 

KOMŞULAR BULDU

Ebru S.'nin bebeğini boş araziye bırakmasının ardından aynı mahallede ikamet eden Şaban K.'nin saat 14.00 sıralarında ağlama sesi duymasının ardından bebeği bulduğu ve polisi arayarak durumu haber verdiği belirtilen iddianamede, olay yerine polis ekiplerinin geldiği, Ebrar Nil isimli bebeğin Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülerek tedavisinin yapıldığı belirtildi.

Ardından bebeğin Şeyh Zayed Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü'ne 30 Mart günü teslim edildiği aktarıldı. 'Nisa Mihriban' bebeğin 1 Nisan günü yüzüne mama bulaştığı görülmesi üzerine kurum doktoru tarafından ilk müdahalenin yapılıp Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildiği iddianamede anlatıldı. 

İddianamede kamera görüntülerine göre mağdur çocuk Ebrar Nil'in öz annesi tarafından olay yerine bırakılmasının ardından Ebru S.'nin olay yerinden ayrıldığının anlaşıldığı vurgulandı.

BİR ÇOCUĞU DAHA VAR

İddianamede  Ebru S.'nin savunmasına da yer verildi. Ebru S.'nin 2019 yılında bir kişiyle evlendiğini, bu evlilikten müşterek çocuklarının bulunduğunu ancak eşinden gördüğü şiddet üzerine ayrılıp ailesinin yanına gittiğini söylediği hatırlatıldı.

Ailesinin bir süre sonra kendisini yeniden evlendirmek istediği kaydedilen iddianamede, şüpheli Ebru S.'nin sosyal medya üzerinden tanıştığı Murat Ç. ile görüşmeye devam ettiği ve bir süre sonra bu ilişkiden hamile kaldığı ifade edildi. 

DOĞDUĞUNDA YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖRDÜ

Ailesinin yanında yaşamaya devam eden Ebru S.'nin karnının büyümesi üzerine 2021 yılının Temmuz ayında bir süre kadın sığınma evinde kaldığı, 5 Ocak 2022 tarihinde Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ebrar Nil S.'yi doğurduğu anlatılan iddianamede, bebeğin erken doğum nedeniyle bir süre yoğun bakımda kaldığı belirtildi. 

Ebru S.'nin doğumundan ailesinin ya da başka birisinin haberinin olmadığı belirtilen iddianamede, Ebru S.'nin kadın sığınma evine döndüğü, altı aylık süre dolunca kendisinden kadın sığınma evinden ayrılmasını istedikleri ifade edildi. 

BULUNMASI İÇİN TEK TEK ZİLLERE BASTI

Şüpheli Ebru S.'nin sorgusunda bebeği bıraktıktan sonra zillere basıp olay yerinden uzaklaştığı, çocuğu bıraktığında herhangi bir sağlık problemi olmadığı kaydedildi.

Ebru S.'nin bebeğin kolay bulunması için apartman önüne bıraktığı, bıraktıktan sonra bebeği alıp almayacaklarını kontrol ettiğini ve bebeğe bakacak gücünün olmadığını söylediği hatırlatıldı. Ayrıca Ebru S.'nin bebeği ailesine haber vermesi durumunda ailesinin kendisine ve bebeğine zarar verebileceğine söylediği belirtildi. 

İddianamede tüm dosya kapsamı değerlendirildiğinde Ebru S.'nin eyleminin 'Nisa Mihriban' olarak bilinen Ebrar Nil S.'ye karşı "Terk" suçunu oluşturduğu değerlendirilmesi yapıldı. 

2 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Emniyetteki ifade işlemleri tamamlanan Ebru S., 'İyileşme olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine neden olarak yaralama' suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi. Hakkında hazırlanan iddianamede ise Ebru S. hakkında 2 yıl hapis cezası istendi.

Etiketler