Tarih : 18.10.2021 - 16:56 Yorum : 0

Orinoid meteor yağmuru ne zaman? Türkiye’de Orinoid meteor yağmuru nereden izlenecek?

Ekim ayında Dünya’ya ulaşma ihtimali üzerinde durulan ve nadir yaşanan gök olaylarından biri olan Orinoid meteor yağmuru, gökyüzünde görsel bir şölen yaşatacak. Gök olaylarıyla yakından ilgilenenlerin sabırsızlıkla beklediği Orinoid meteor yağmurunun hangi gün gerçekleşeceği ise merak konusu oldu. Orinoid meteor yağmuru ne zaman, hangi tarihte olacak? Orinoid Meteor yağmuru Türkiye’den izlenebilecek mi?

Orinoid meteor yağmuru ne zaman? Türkiye’de Orinoid meteor yağmuru nereden izlenecek?

Her sene aynı tarih aralıklarında gerçekleşen meteor yağmurunun uzmanlar tarafından Ekim ayı içerisinde Dünya’ya yaklaşacağının bildirilmesi üzerine gök olayının ayın kaçında yaşanacağı büyük bir merak konusu oldu. Her yıl görsel bir şölen yaşanmasına sebep olan Orinoid meteor yağmurunun ülkemizden izlenip izlenemeyeceği de yine merak edilen konular arasında yer almakta. Peki Orinoid meteor yağmuru ne zaman? Orinoid meteor yağmurunu Türkiye’den izleyebilecek miyiz?

ORİNOİD METEOR YAĞMURU 2021 HANGİ TARİHTE OLACAK?

Ekim ayının ilk günlerinden itibaren gezegenimize yaklaşmaya başlayan meteorların oluşturacağı ve gökyüzünde görsel bir şölen haline gelen meteor yağmuru, Orinoid meteor yağmuru olarak da biliniyor. Bu ay içerisinde gerçekleşeceği bilinen Orinoid meteor yağmurunun net olarak hangi tarihte gerçekleşeceği sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Yapılan açıklamalara göre Orinoid meteor yağmuru, 20-21 Ekim 2021 tarihinde izlenebilecek. Gökyüzünün bulutsuz olması ve yapay ışıkların çok fazla bulunmadığı yerlerde, yaşanan bu gök olayı rahatlıkla izlenebilecek.

ORİNOİD METEOR YAĞMURU TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutları tarafından ürettiği iki meteordan biri olan Orinoid meteor yağmuru, en son 1986 yılında görülmüştü. Güneş etrafındaki bir turunu 76 yılda tamamlayan Orinoid’in, Dünya üzerinde görülebileceği en yakın tarih 2061 yılı olarak belirtiliyor. Saatte ortalama 240 bin km hızla hareket eden ve yol alan meteorlar gökyüzünde birkaç saniye ya da birkaç dk sürebilen parıldamalar meydana getiriyor. Bu ışık şölenini yapay ışıkların bol olmadığı ve bulutsuz bir gökyüzünde Dünya üzerinden izlemek de mümkün olabiliyor. Türkiye’de izlenip izlenmeyeceği merak konusu olan Orinoid meteor yağmuru, hava koşullarının uygun olması durumunda ışıksız alanlarda ve şehre uzak noktalarda ülkemizden de izlenebilecek.

METEOR YAĞMURU NASIL OLUŞUR?

Uzayda meydana gelen meteor yağmurları, sıklıkla karşılaşılmakta olan gök olaylarından biridir. Çeşitli sebeplerle gök cisimlerinden kopan parçaların uzay boşluğunda savrulması ile meydana gelen meteorlar, Dünya atmosferine girmeleri durumunda yüksek hızın sebep olduğu sürtünmeden dolayı arkalarında ışık bırakır. Bu da meteor yağmurlarının oluşmasına neden olur.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber