2022-05-22 07:33:47 | Son Güncelleme : 2022-05-22 07:40:59

Pençe-Kilit operasyonunda bir aylık bilanço! Terör örgütü PKK/YPG'ye ağır darbe indirildi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütüne karşı 18 Nisan’da başlattığı Pençe Kilit Operasyonu’nda 1 aylık bilanço belli oldu. Terör örgütüne ağır darbe indirilirken temizlenen bölgelerde güvenlik alanları oluşturulurken ayrıca buralarda üs bölgeleri kurulması için çalışmalar başlatıldı.

Pençe-Kilit operasyonunda bir aylık bilanço! Terör örgütü PKK/YPG'ye ağır darbe indirildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Terör örgütü PKK/YPG’ye son olarak başlatılan Pençe-Kilit operasyonu ile ağır darbe indirildi. Örgütün Kandil’den çıkış yolları Kuzey Irak yönetiminin de desteği ile büyük oranda kapatılırken operasyonun başladığı bir aylık süreçte şuana kadar 104 terörist öldürüldü. Teröristlere ait tespit edilen 82 barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları imha edilirken operasyonlar ile teröristlerin inlerine girildi. Arama-tarama faaliyetlerinde yüzlerce metre uzunluğunda tespit edilen mağaralardan aralarında tanksavar, roketatar, bombaatar ve havan topunun da bulunduğu 20 binden fazla mühimmat bulundu.  

EREN ABLUKA'DA PKK'YA AĞIR DARBE

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda terör örgütü PKK’ya yönelik 15 Nisan’da başlatılan Eren Abluka Operasyonlarında bugüne kadar aralarında terör arananlar listesinde turuncu kategoride yer alan bir teröristin de bulunduğu Ağrı’da bir, Hakkâri’de altı ve Şırnak’ta beş terörist etkisiz hâle getirildi. Teröristlerin kullandığı 31 mağara, 124 sığınak ve 16 depo imha edildi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE 16 OPERAYON

İçişleri Bakanlığı, terör örgütleri PKK/KCK-PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ üyelerine, iş birlikçilerine ve finans kaynaklarına yönelik 16 ayrı operasyon yapıldığını açıkladı. 13- 20 Mayıs tarihlerinde 50 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 114 şüpheli yakalandı.