Tarih : 10.05.2021 - 23:09 Yorum : 0

RTÜK'ten İsrail’e kınama

İsrail’in Mescid-i Aksa’yı işgaline Türkiye’den tepkiler gelmeye devam ediyor. Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı (RTÜK), İsrail tarafından Müslümanlara yapılan zulmü ve insanlık dışı saldırıları kınadı.

RTÜK'ten İsrail’e kınama

İsrail güçleri, teravih namazı kılmak üzere Mescid-i Aksa’ya gelen Filistinlilere ses bombaları ve plastik mermilerle saldırısı sonucu çok sayıda insan yaralandı. RTÜK tarafından yapılan açıklamada, Ramazan ayının son günlerinde Mescid-i Aksa’da yapılan saldırıları kınadığı kaydedildi. RTÜK tarafından yapılan açıklamada uluslararası topluma ve medyaya şu sorular yöneltildi:

"DÜNYA İSRAİL'İ DAHA NE KADAR GÖRMEZDEN GELECEK?"

“Kudüs'teki devlet destekli saldırılar 'terör' değil de nedir? Sadece Müslümanların değil tüm insanlığın vicdanını kanatan alçak saldırıların ve Filistinlilerin dünyanın gözü önündeki yaşadığı zulmün adı nedir? Dünya İsrail’in hukuk tanımaz, vicdanlara sığmayan bu tutumunu daha ne kadar görmezden gelecek?”

Açıklamada, Türkiye olarak bu saldırılara çocukların şehit edilmesine gerçekleştirilen terör eylemlerine sessiz kalmanın mümkün olmadığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası camiayı harekete geçiren girişimlerinin desteklendiği belirtildi.

8 Hamas üyesi şehit edildi 8 Hamas üyesi şehit edildi Gazze’ye düzenlenen hava saldırılarında şu ana kadar 8 Hamas üyesi şehit edildi.

Meclis'ten İsrail'e ortak kınama Meclis'ten İsrail'e ortak kınama AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti grupları, yayımladıkları ortak bildiri ile İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını kınadı.


“RTÜK olarak bazılarının yönetiminde bulunduğumuz dünyadaki görsel ve işitsel medyanın nezdinde girişimlerimizi başlatıyoruz”

Harem-i Şerif’te yaşanan insanlık ayıbına dur demek için Türk medyasının dimdik ayakta olduğunun vurgulandı. Açıklamada, “Tüm gerçekleri olduğu gibi ulusal ve uluslararası basın gündemine taşımaya, hakkın yerini bulması için mücadeleye zulüm bitene kadar devam edeceğiz. RTÜK olarak bazılarının yönetiminde bulunduğumuz, bazılarında ise üye sıfatıyla tarafı olduğumuz dünyadaki görsel ve işitsel medyanın düzenlenmesindeki önemli kurumlar olan BRAF, IBRAF, EPRA, EBU ve MNRA nezdinde girişimlerimizi başlatıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını kınadı Türkiye, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını kınadı İsrail’in Mecsid-i Aksa’da Filistinlilere uyguladığı haince saldırılarına dünyadan ve Türkiye’den tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik devam eden saldırılarını kınadı, saldırıların bir an önce sona erdirilmesini istedi.

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'ya müdahalesinde yaralananların sayısı 331'e yükseldi İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'ya müdahalesinde yaralananların sayısı 331'e yükseldi İsrail güçlerinin saldırılarının bilançosu gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere yapılan haince saldırılarda yaralı sayısı 311’e çıktı.

Çin'den İsrail'e çağrı: Tahliyeleri ve yerleşim faaliyetlerini durdur Çin'den İsrail'e çağrı: Tahliyeleri ve yerleşim faaliyetlerini durdur Doğu Kudüs'te sivillere yönelik şiddeti kınayan Çin, İsrail'e yıkımları, tahliyeleri ve yerleşim birimi faaliyetlerini durdur çağrısında bulundu.

"ELİMİZDEN GELEN BÜTÜN GAYRETİ AKSATMADAN SÜRDÜRECEĞİZ"

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
“Başta İslam coğrafyasının medyası olmak üzere tüm dünya basınını harekete geçirmek üzere elimizden gelen bütün gayreti aksatmadan sürdüreceğiz. Ayrıca görevlerini yerine getiren basın mensuplarına karşı İsrail güçlerinin saldırılarını da lanetliyoruz. Gerçekleri gösterme gayretinde olan Anadolu Ajansımız başta olmak üzere yabancı basın mensuplarına karşı sergilenen hunharca tavrı esefle kınıyoruz.”

Hamas: İsrail ağır bedel ödeyecek Hamas: İsrail ağır bedel ödeyecek Hamas'ın Kudüs'teki Sözcüsü Muhammed Hamade, saldırılar karşısında "İsrail ağır bir bedel ödeyecek" ifadelerini kullandı

İsrailli yerleşimci, Filistinlileri ezdi İsrailli yerleşimci, Filistinlileri ezdi İsrailli bir yerleşimci, Mescid-i Aksa çevresinde aracını Filistinlilerin üzerine sürmesi sonucu 2 Filistinli ezildi.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber