2022-06-22 11:55:39 | Son Güncelleme : 2022-06-22 12:06:15

Mantar toplamaya giden vatandaşlar fark etti! Rus İHA’sı Gümüşhane'de köye düştü

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sürerken Rusya’ya ait İnsansız Hava Aracı Türkiye’ye düştü. Gümüşhane’deki Kürtün ilçesine bağlı Tilkicik köyü Kazıkbeli Yaylası arasındaki dağlık araziye düşen İHA’yı mantar toplamaya giden vatandaşlar fark etti. Rus İHA’sının savaş nedeniyle Ukrayna bölgesinden veya Suriye bölgesinden sinyal koptuktan sonra kendi kendine bu bölgeye kadar gelip düştüğü değerlendiriliyor.

Mantar toplamaya giden vatandaşlar fark etti! Rus İHA’sı Gümüşhane'de köye düştü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta 4 ay geride kaldı. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği savaşta iki ülke askeri teçhizatları ile birbirlerine saldırmaya devam ediyor. Yaşanan savaşta kullanılan silahlar zaman zaman Türkiye’yi de tehdit ederken Karadeniz açıklarındaki mayınlar ekiplerce geçtiğimiz aylarda etkisiz hale getirilmişti.

MANTAR TOPLAMAYA GİDEN VATANDAŞLAR FARK ETTİ

Savaşta kullanılan Rusya’ya ait olan bir Rus İHA’sı Gümüşhane’de bir köye düştü. Mantar toplamak için Tilkicek köyü ile Kazıkbeli Yaylası arasına giden vatandaşlar yerde hasarlı İnsansız Hava Aracı (İHA) gördü. Vatandaşların ihbarı sonucunda bölgeye ekipler gelirken yapılan incelemede kanat açıklığı yaklaşık 3 metre olan İHA’nın Rus yapımı silahsız keşif amaçlı Orlan-10 modeli olduğunu belirledi.

İHA ANKARA’YA GÖTÜRÜLECEK

400 kilometre menzilli İHA’nın savaş nedeniyle Ukrayna bölgesinden veya Suriye bölgesinden sinyal koptuktan sonra kendi kendine bu bölgeye kadar gelip düştüğü değerlendiriliyor. Güvenlik güçleri tarafından olay yerinden alınan İHA, incelenmek üzere Ankara’ya gönderildi.