Tarih : 17.09.2021 - 15:31 Yorum : 0

Sahte aşı kartı düzenleyen hemşireler birbirlerini suçladı: Aşı başına 100 Dolar kazandı

İstanbul’da coronavirüs aşısı olmamış kişilere sahte aşı kartı düzenledikleri iddiasıyla tutuklanan hemşirelerin ifadesi ortaya çıktı. İddiaları kabul etmeyen hemşireler birbirlerini suçladı.

Sahte aşı kartı düzenleyen hemşireler birbirlerini suçladı: Aşı başına 100 Dolar kazandı

İstanbul’da özel bir hastanede koronavirüs aşısı olmamış kişileri para karşılığında aşı olmuş gibi gösterdikleri iddiasıyla tutuklanan şüpheli hemşirelerin ifadesi ortaya çıktı. Hemşireler ifadesinde suçlamaları kabul etmedi ve usulsüz işlem talebinin hastane müdürü Ertuğrul U. tarafından kendilerine iletildiğini belirtti.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İstanbul Bahçelievler’de bir özel hastanede, korona virüs aşısı olmayan kişilere para karşılığı aşı kartı oluşturulduğu ve sisteme aşı olmuş gibi kayda girildiği ihbarı aldı. Bunun üzerine çalışma başlatan ekipler 6 şüpheliyi gözaltın aldı ve çıkarıldıkları mahkemece 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Diğer 3 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Soruşturma süreci devam ederken tutuklu 2 hemşirenin ifadesi ortaya çıktı.

ÇALIŞMA ARKADAŞLARI UYARMIŞ

Hemşire Meral D. üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyerek, “Ben başhemşire Nesrin N.’nin yanında çalışırdım. Hastanede Covid-19 aşısı yapılmaya başlandığında, doktor Yusuf K. bana aşı yapma konusunda yetki verdi. Bu yetkilendirme sistem üzerinden olmaktadır. Biz sağlık çalışanları olarak yetki verildikten sonra telefonumuza aşı uygulamasında kullanmak üzere “AŞILA” programını yükledik. Ben gözaltına alınmadan önce hastanemiz çalışanı Emre Ö. ifade vermiş. Nesrin Hanım ifadenin çıktısını kendisinin mailinden almamı söyledi. Daha sonra Nesrin Hanım, hastane müdürü ile ambulans şoförü ve beni çağırdı. Bize ‘sizleri de ifadeye çağırırlar haberiniz olsun’ diyerek telaşlı bir şekilde uyardı" dedi.

AŞI BAŞINA 100 DOLAR

Şüpheli ifadesinin devamında, “Daha sonra Nesrin Hanım çok acil poliklinik sorumlusu Emine S.’yi odaya çağırmamı söyledi. Emine S. odaya geldiğinde Nesrin Hanım ona 4 tane aşı formu verdi. Emine S. aşı formlarını geçmiş tarihli olarak doldurdu. Daha sonra anladığım kadarıyla bu formlarla Emine S. ve eşi Ahmet Levent S.’ye aşı olmuş gibi form doldurulmuş. Forma yazılan tarih Emine S.’nin izinli olduğu bir tarihti. Daha sonra polisler beni sormuşlar. Nesrin Hanım bana ‘polisler seni soruyormuş ne söyleyeceğine konuşacağına dikkat et’ dedi. Mart ayı başında Nesrin Hanım’ın odasına yabancı uyruklu hasta gelmişti. Nesrin Hanım aşıyı hastaya kendisi yapmıştı. Oda boşalınca Nesrin Hanım cebinden 100 dolar çıkartarak ‘aşı yaptım ve 100 dolar kazandım’ dedi ve kendisini videoya çekti” şeklinde konuştu. İfadesinde aşı denetiminden sonra Nesrin N.’nin 5 tane aşı şişesinin kapaklarını açarak çöpe attığını iddia eden Meral D. “Bana ‘5 tane aşı eksiğimiz vardı” ifadelerini kullandı.

HASTANE YÖNETİMİ DE İŞİN İÇİNDE OLDUĞU İDDİASI

Meral D. ifadesinde “Ben gözaltına alınmadan 1 hafta önce hastane müdürü Ertuğrul U. beni aradı ‘sana 2 tane T.C. Kimlik numarası atacağım bunları okutulmuş gibi göster’ dedi. Bende yapmak istemediğim için bu kişilerin randevularını aldım ve bu şekilde bıraktım. Hastane yönetiminin de bu usulsüzlerde parmağının olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Şüpheli Meral D. “Ben hiçbir zaman usulsüz bir işlem yapmadım. Ben hemşirelik lisesi mezunu 20 yaşımda hemşire yardımcısıyım yerim cezaevi olmamalı adli kontrol şartıyla tahliyeme karar verilsin” dedi.

BAZI USULSÜZLÜKLERE ŞAHİT OLDUM

Bir diğer tutuklu hemşire Sena Ç. de suçlamayı kabul etmeyerek, “Ben acil servis hemşiresi olarak çalışmaktayım. Ben bu süreçte sadece sistemde aşı tanımlaması olan ve bizzat belgeleriyle müracaat eden kişilere aşılarını yaptım. Ben usulsüz işlem yapmadım ama bazı usulsüzlere şahit oldum” dedi.

Şüpheli hemşire Sena Ç. “Temmuz ayı içerisinde acil servis aşı odasında bulunduğum sırada acil servis sorumlusu Metin K., acil hostesi Sedef K. yanımızdayken hastane müdürü Ertuğrul U. geldi. Hatırladığım kadarıyla 2 kimlik belgesi vererek ‘bu arkadaşlarıma aşı yapılmış gibi gösterebilir misiniz’ dedi. Metin K. randevusuz aşı yapılmadığını söyleyerek reddetti” şeklinde konuştu.
Öte yandan olayla ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sürüyor.

Etiketler : Aşı
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber