Tarih : 23.07.2021 - 10:45 Yorum : 0

Satılamayan kurbanlıklar ne olacak? Devlet kurbanlıkları kaç liradan satın alacak?

Kurban Bayramının bitmeye yaklaşmasıyla kurban pazarlarındaki hareketlilik de azaldı. Hayvan sahipleri ‘’Satılamayan kurbanlıklar ne olacak? Devlet satılamayan kurbanlıkları ne kadara satın alacak? Et ve Süt Kurumu kurbanlıkları kaç liraya alacak?’’ soruları yükselmeye başladı.

Satılamayan kurbanlıklar ne olacak? Devlet kurbanlıkları kaç liradan satın alacak?

Kurban Bayramı’nın bitmesinin ardından kurbanlık satışları da durdu. Elde kalan kurbanlıkların ne olacağını merak eden vatandaşlar Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamanın ardından rahatladı.

SATILMAYAN KURBANLIKLAR NE OLACAK?

Kurban Bayramı son gününün gelmesiyle kurban pazarlarında satışlar durma noktasına geldi. Hareketliliğin azalmasıyla kurbanlık sahipleri ellerinde kalan kurban hayvanları için endişelenmeye başladı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan hayvan sahiplerinin mağdur olmayacağını belirterek ellerinde kalan kurbanlıklarını alacaklarını açıkladı.

Pakdemirli, Kurban Bayramı nedeniyle üreticilerimiz tarafından hayvan pazarlarına getirilen ancak satılamayan kurbanlıklar, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını belirtti. Bu sene de kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini söyledi.

ET VE SÜT KURUMU KURBANLIKLARI KAÇA ALACAK?

Satılamayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından alınacağı açıklanmasının ardından, ‘’Et ve Süt Kurumu kurbanlıkları kaç liraya satın alacak?’’ sorusu gündeme geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada Et ve Süt kurumunun satılmayan kurbanlıkları büyükbaş ve küçükbaş fiyatları farklı olacak şekilde satın alacağını açıkladı. Buna göre birinci kalite büyükbaş kurbanlık kilosu 42 liradan, ikinci kalite kesimlik kurbanlıkların etinin kilosu 40 liradan satın alacak. Küçükbaş hayvanda ise birinci kalitenin kilosu 42, ikinci kalite koyunların kilosunu 38 liradan satın alacak.

Et ve Süt Kurumu’nun daha sonra konuyla ilgili daha net bir açıklanma yapması bekleniyor.

SATILAMAYAN KURBANLIKLAR ET VE SÜT KURUMUNA NASIL SATILACAK?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvan sahiplerinin en yakın Et ve Süt Kurumu’na başvurabileceklerini bildirdi. Üreticilerin, kesime getirecekleri satılamayann kurbanlık hayvanları için Tarım İl Müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber