Tarih : 14.06.2021 - 11:08 Yorum : 0

Elektrikli scooterlar kazaya davetiye çıkartıyor

İstanbul trafiğinde son dönemde kullanımı artan elektrikli scooterlar güvenlik sorununu da beraberinde getirdi. Şehrin cadde ve sokaklarında sıkça görülen elektrikli scooterlar birçok kazaya sebebiyet verirken, trafikte scooter yoğunluğuna tepki gösteren vatandaşlar da dikkatsiz sürüş nedeniyle pek çok kaza yaşandığını söyledi.

Elektrikli scooterlar kazaya davetiye çıkartıyor

Elektrikli scooter, son dönemin popüler ulaşım araçlarından biri haline geldi. Elektrikli scooterlera artık İstanbul’un birçok yerinde rahatlıkla ulaşılabiliyor. Ancak özellikle kısa mesafelerde ulaşım açısından kolaylık sağlasa da kullanımına başlandığı günden bu yana çeşitli güvenlik sorunlarını da beraberinde getirdi. Gerekli önlemlerin alınmaması, trafikte kurallara dikkat edilmemesi gibi nedenler yüzünden hemen her gün scooter kazaları yaşanmaya başlandı. Son zamanlarda meydana gelen kazaların çoğu küçük çaplı olsa da geçtiğimiz yıl yaşanan bir kazada bir sürücü ana yolda tedbirsiz bir şekilde scooter kullandığı için hayatını kaybetmişti. Scooter kullanımında sürücülerin dikkatsizliği ve kask, dirseklik gibi ekipmanları kullanmıyor olması yeni kazaların yaşanmasına da zemin hazırlıyor.

SCOOTER KULLANIMINA YENİ DÜZENLEME

Scooter kullanımına bağlı kazaların artması ve vatandaşların da durumu tepki göstermesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi, elektrikli scooter kullanımıyla ilgili yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre artık, 15 yaşını doldurmayanlar elektrikli scooter kullanamayacak. Scooterlerde azami hız ise 25 kilometre olarak belirlendi. Bunun yanında scooterların yaygınlaşması ile önemli sorunlardan biri haline gelen birden fazla kişinin aynı anda binmesine de yasak getirildi. Ancak vatandaşlar, tüm uyarı ve düzenlemelere rağmen birçok kişinin hala kurallara uymadığını ve trafiği tehlikeye attıklarını dile getirdi.

“Elektrikli Kaykay Yönetmeliği” Resmi Gazete’de “Elektrikli Kaykay Yönetmeliği” Resmi Gazete’de Paylaşımlı elektrikli kaykay(e-kaykay) çevresel değerleri korumak, hareketliliği artırarak kısa mesafeli seyahatlerde şahsi araç kullanımı yerine paylaşımlı e-kaykay kullanımının yaygınlaştırılması ile e-kaykayların diğer ulaşım türleri ile entegre, sürdürülebilir bir ulaşım sistemi içerisinde gelişimini belirleyen “Elektrikli Kaykay Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

KURALLAR YOK SAYILIYOR

Elektrikli scooter kullanan ancak kurallara kendisinin de dikkat etmediğini söyleyen Hüseyin Hilmi Eker, “Ben de elektrikli scooter kullanıyorum. Normalde uygulamasında kask takılması ve iki kişi binilmemesi gerektiği yazıyor ama ben bile şahsen bu kurallara uyamıyorum. Daha fazla denetim gelmesi lazım. Kask olmadan kullanılması zaten sakıncalı, iki kişi binince de araçta dengesizlik oluyor” dedi.

Trafikte scooter kullanımının tehlikeli olduğunu söyleyen scooter kullanıcısı Mehmet Arı ise, “Açıkçası trafikte biraz korkutucu oluyor ama kullanmak keyifli ve zevk alıyorum. Evet, bir önlem de almadım. Bu şekilde kullanmak bence sakıncalı. Kimseye bu şekilde kullanmasını önermiyorum. Ben de neden böyle önlem almadan kullandığımı bilmiyorum. Daha değişik önlemler alınması gerekiyor. Belki sadece sahillerde kullanılması sağlanabilir, trafikte bulunması tehlikeli” diye konuştu.

Yeni bir scooter kullanıcısı olduğunu söyleyen Talha Çaylak ise, “Ben de kullanmaya henüz yeni başladım. Kullanırken dikkat ettiğimiz sürece güvendeyiz. Kendim dikkat ediyorum, kendime güveniyorum. İnsanların dikkat etmesi lazım, sonuçta yolda yürürken bile başımıza bir şey gelebilir, ecel bu. Yine de bundan sonra daha dikkatli olacağım” ifadelerini kullandı.

Scooter kazalarına ilişkin bilinen ilk ölümlü kaza, Beşiktaş’ta 26 Şubat 2020 tarihinde meydana gelmişti. 17 yaşındaki Okan Yıldız, Beşiktaş Büyükderece Caddesi’nde elektrikli scooter ile ilerlerken kendisine çarpan bir otomobilin altında kalarak feci şekilde can vermişti. Olayın ardından kazaya karışan otomobil sürücüsü tutuklanmıştı. 6 Ağustos 2020’de ise Fatih Unkapanı Köprüsü’nde elektrikli scooter ile bir motosiklet çarpışmıştı. Kaza anı kameralara yansıyan olayda iki sürücü de hafif şekilde yaralanmıştı. Şişli’de 19 Mayıs 2021 tarihinde kısıtlama nedeniyle boş olan yolda elektrik scooter kullanıcısı motosikletli kuryeyle çarpışmıştı. Kazada yaralanan sürücüler hastaneye kaldırılmıştı.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber