16˚
İstanbul
16˚
hafif yağmur
Nem %60
Rüzgar 7.10 /s
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/16˚
19 Mayıs 2022 Perşembe
2014-03-27 14:48:00

Seka Kağıt Fabrikası, müze olarak hizmet verecek

Kocaeli'de 1936 yılında açılan ve 80 yıllık faaliyetin ardından kapatılan Seka Kağıt Fabrikası, müze olarak hizmet verecek.

Seka Kağıt Fabrikası, müze olarak hizmet verecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İzmit'te 1936 yılında açılan ve yaklaşık 80 yıl hizmet verdikten sonra kapanan Seka kağıt fabrikası, müze olarak hizmet vermeye devam edecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, restore edilerek müzeye dönüştürülen Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Seka Kağıt Fabrikası’na ait makinelerin, temizlendikten sonra Seka Kağıt Müzesi'nde sergileneceğini bildirildi. Açıklamada, ilk kağıt üretimi yapılan makinelerden matbaa makinelerine, güç santralinden, hamur hazırlama ekipmanlarına kadar birçok makinenin Seka Kağıt Müzesi’nde yer alacağı kaydedildi.
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen makine temizliği çalışmalarının yaklaşık altı aydır devam ettiği ifade edilen açıklamada, makinelerin kuru buz, sulu kumlama ve kumlama yöntemi ile temizlendiği, pas ve kirden temizlenen makine ve ekipmanların korunması için naylon ve streçlerle sarılıp, sergilenmeye hazır hale getirileceği belirtildi. Müzede, Seka’dan kalan birçok makinenin orijinal haliyle bulundukları yerlerde sergileneceği belirtildi.

Etiketler