• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1092
 • up
  USD
  7.0417
 • up
  EURO
  8.3593
 • up
  GBP
  9.2565
 • up
  Altın
  462.778
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 12.11.2018 - 06:34 Yorum : 6

SON DAKİKA: AF HABERLERİ MHP Lideri Devlet Bahçeli açıklaması: 'MHP olarak af yasası ile ilgili teklifi Meclise verdik'

Son dakika Af ÇIKACAK MI? 2018 son dakika,AF çıkacak mı,af açıklamaları ve Af Son Dakika haberleri gibi konular ve soru başlıkları binlerce kişi yakından takip ediliyor. Peki Af yasası ne zaman çıkacak? Bu konu ile ilgili son yaşanan gelişmeler ve açıklamalar merak ediliyor. İşte konu ile ilgili detaylar...

SON DAKİKA: AF HABERLERİ MHP Lideri Devlet Bahçeli açıklaması: 'MHP olarak af yasası ile ilgili teklifi Meclise verdik'

SON DAKİKA Af haberleri, 2018 Genel af yasası çıkacak mı af varmı 2018 son dakika,af açıklamaları,af haberleri son dakika gibi aradığınız detaylar bu haberimizde yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak yaptığı açıklamada:' Arkadaşlarımızdan af tartışmasıyla uğraşmak yerine içeriği ve uygulamanın mahşeri vicdana daha uygun hale gelmesi yönünde çalışma yapmalarını istedim. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor' açıklamasını yaptı. İşte af ile ilgili son gelişmeler...

AF İLE İLGİLİ SON AÇIKLAMALARA ULAŞABİLMEK İÇİN TIKLAYINIZ

MHP'nin af teklifi komisyonda

MHP Liderİ Devlet Bahçeli, "MHP olarak af yasası ile ilgili teklifi Meclise verdik. Mecliste Adalet Komisyonunda görüşülmesini bekliyoruz" dedi.

MHP’nin büyük tartışma oluşturan af teklifi, Meclis Başkanlığı tarafından Adalet Komisyonu’na gönderildi.

Teklifin mimarı MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız bu gelişmeyi Twittter hesabından, “Nihayet şartlı ceza indirimi kanun teklifi büyük bir mücadele sonunda Adalet Komisyonu’na gönderildi. Asıl mücadele şimdi başlıyor. Duanızı esirgemeyin” mesajıyla duyurdu.

Kamuoyunda büyük beklentiye yol açan teklife muhalefetin yanı sıra AK Parti de mesafeli bir tutum aldı. Tekliften etkilenecek suçların kapsamı nedeniyle tartışılan teklifle ilgili gözler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önümüzdeki günlerde yapacağı görüşmeye çevrildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AF AÇIKLAMASI!

AF AÇIKLAMASI

Son af tartışmaları bu rahatsızlığı daha da arttırmıştır. Arkadaşlarımızdan af tartışmasıyla uğraşmak yerine içeriği ve uygulamanın mahşeri vicdana daha uygun hale gelmesi yönünde çalışma yapmalarını istedim. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor.

MHP’DEN AF TEKLİFİ NEYDİ?

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, partisinin "Af teklifi"ne ilişkin, "Teklifimiz yasalaşırsa, TBMM'de kabul görürse bu düzenlemeden faydalanacak tutuklu hükümlü sayısı 162 bin 989 kişidir. Bu düzenlemeyle bu kadar kişinin hukuksal durumunda önemli bir değişiklik olacaktır." dedi.Yıldız, MHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, partisinin af konusundaki kanun teklifinin ayrıntılarını paylaştı.

19 MAYIS 2018'DEN SONRA İŞLENEN SUÇLAR KAPSAM DIŞI"

"Bugün itibarıyla ülkemizde bulunan 449 cezaevinin kapasitesi 211 bin 274'tür. Cezaevlerimizde dün itibarıyla 194 bin 404 hükümlü, 59 bin 131 tutuklu olmak üzere toplam 253 bin 535 kişi bulunmaktadır." diyen Yıldız, cezaevleri ve infaz hukukuyla ilgili yeni bir düzenleme yapma, af çıkarma, bu sorunu çözme adına oluşan fikir ve söylemlerin, 2018 yılının mayıs ayı ortalarında toplumun tamamı tarafından dile getirildiğini savundu.

91 BİNİ KAPSAM DIŞI

MHP’nin teklifi bu suç gruplarından “adam öldürme”, “terör” ve “cinsel suçları” kapsam dışında bırakıyor. Bunlar, cezaevlerinde bulunanların yüzde 36.42’sine yani 91 bin 308’ine denk geliyor. Geri kalan 165 bin dolayında kişi MHP’nin ceza indirimi teklifi kapsamına giriyor. Bir af düzenlemesi veya ceza indiriminin yapılıp yapılmayacağı Adalet Bakanlığı’nın çalışmalarının tamamlamasının ardından netlik kazanacak.

GENEL AF KONUSUNDA EN SON HABERLER

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten af açıklaması

AF TEKLİFİ

MHP'nin TBMM'ye sunduğu af teklifine ilişkin çalışmaların ne aşamada olduğunun sorulması üzerine Ömer Çelik, Adalet Bakanlığının bu konuda bir çalışma yaptığı gibi AK Parti'de Siyasi Hukuk İşleri Başkanlığının da bir çalışma yürüttüğünü belirterek, "Bu konuyla ilgili çeşitli isimler konuldu. Önce af olarak gündeme geldi daha sonra ceza indirimi olarak gündeme geldi. Artık içeriğe bakmak gerekiyor. Nihayetinde, Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmiş bir tasarıdır. Tabii ki bununla ilgili bir görüş olgunlaştırılacaktır." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD ve Almanya ziyaretleri öncesinde ve seyahati sırasında da "Kişilere karşı suçların affedilmesine karşı olduklarını ancak devlete karşı suçlar konusunda konuyu gündeme alınabileceği" şeklinde açıklamalarını anımsatan Çelik, şöyle konuştu:

"Henüz partideki çalışma, değerlendirme tamamlanmamıştır. Son aşamasındayız ama tam bir nokta koyulmamıştır. Bu konuda kararımız, olgunlaştığı zaman... Arkadaşlarımız bütünüyle gözden geçiriyorlar. Genel Başkanımıza, Cumhurbaşkanımıza arz edilecek. Tabii ki kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu çalışma nihayetlendiği zaman Genel Başkanımıza sunulduktan sonra paylaşılacaktır."

GENEL AF NE ZAMAN ÇIKACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada ''Bana bir rapor ulaşmış değil. Gerek anayasa gerek adalet komisyonundaki arkadaşlarımızla, ayrıca onların dışında ekip oluşturulsun, çalışma yapılsın' dedim. Devlete karşı işlenen suçları devletin af yetkisi vardır. Şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu temel ilkemiz. Dönünce göreceğiz. Konuşur, inceler, ona göre nihai kararımızı veririz.'' demişti.

MHP'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu ve cezalarda 5'er yıl indirim öngören düzenleme, AK Parti kanadında meclis açılmadan incelemeye alınacak. AK Parti, hangi suçlardan kaç kişinin yararlanacağıyla ilgili Adalet Bakanlığı verilerini temel alarak değerlendirme yapacak.

GENEL AF NEDİR?

Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır.

Türk Ceza Kanunun 65 maddesinde genel af şu şekilde yer buluyor;

Genel af halinde, kamu davası düşer, hüküm verilen cezalar bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalkar.

Özel af ile birlikte hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir veya infaz kurumunda çektirilecek sürenin kısaltılması sağlanır veya adli para cezasına çevrilebilir.

Cezaya bağlı olan ya da hükümde belirtilen hak yoksunları, özel affa rağmen etkisini sürdürür.

74. maddeye göre genel af, özel af ve şikayetten vazgeçme gibi durumlarda veya adli para cezasının geri alınmasını gerektirmez. Genel af halinde yargılama giderleri de istenmez.

Türkiye’de genel af örnekleri bir hayli fazladır. Örneklerle konumuzu daha da anlaşılır hale getirelim. Hatırlayacak olursanız 6 Şubat 2003 tarihinde cezaların ertelenmesi sağlanmıştı. Başka bir örnek vermek gerekirse, 27 Nisan 2002 tarihine kadar işlenen suçlardan dolayı hapis cezasına mahkum edilenlerin, 4758 numaralı kanun gereği toplam cezaları on yıl indirilmiştir. Dikkat ettiğimiz kadarıyla genelde genel aflar hükümet değişiklikleriyle gündeme gelmektedir ve bu dönemlerde gerçekleşmektedir.

Genel af çıkmasıyla birlikte, soruşturması yürütülen ve henüz dava açılmayan soruşturmalarla ilgili davalar açılmaz. Hakkında hüküm verilip henüz kesinleşmeyenlerin ve davası açılıp mahkemeye devam edenlerin hakkında davaları düşmesine karar verilir.

GENEL AF KANUNU NASIL UYGULANACAK?

MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’ın gerçekleştirdiği açıklamalar ışığında; Genel Af kanunu kapsamındaki suçlardan ötürü hükümlü yahut tutuklu bulunanların kesinleşmiş hükümlerde hükmolunan cezaların toplamından, tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken cezadan bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirilmektedir. İndirim uygulanmasının ardından infazı gereken ceza kalmaması halinde hükümlü salıverilmektedir.

 

 
 

YORUM YAPIN

 

6 Yorum

 1. Misafir

  adalet olacaksa 2016 da gaspa bile verilen indirimin hak katında oseviyenin altındaki suçlara verilmeli

 2. ugur göçer

  şuanda açik cezaevindenizinliyim 9 senedir yatıyorum mahkumların ailelerimizin psikolojisi bozuldu herfirarlar oluyor bu kadar neden uzatılıyor belirsizlik çok kötü umut veriliyor ama bekle nezamanakadar bu işin bir an önce sonuçlanması gerekir aylardır sürmez inşallah bir an önce bu belirsizlik biter

 3. MİSAFİR

  ŞUANDA ÜLKEMİZDE YAKLAŞIK 2 MİLYON İNSANIN ÇEŞİTLİ NEDENLERLE EHLİYETİNE EL KONULMUŞ,GEÇİMİNİ ARAÇ SÜREREK SAĞLAYAN İNSANLAR BİR ANLIK HATALARINDAN DOLAYI MAĞDUR OLMAKTADIRLAR. HİÇBİR KAZAYA KARIŞMAMIŞ VEYA HİÇ KİMSEYİ MAĞDUR ETMEMİŞ TRAFİK CEZALARINI YATIRMIŞ OLAN OLAN İNSANLARIN DA MAĞDURİYETİNİN SONLANDIRILMASI İÇİN BİR DEFAYA MAHSUZ EHLİYET AFFININ ÇIKARTILMASI İSABETLİ OLACAKTIR. EN AZINDAN TERÖR, UYUŞTURUCU, RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK .KAÇAKÇILIK SUÇLULARININ AFFEDİLDİĞİ YERDE ALKOLDEN EHLİYET ALDIRMAK DAHA HAFİF KALIR.

 4. Mahkum eşi

  Çıkarın artık bu affı seçime bırakmanın ne anlamı var yazık bize ya yorulduk umutlar tukendi

 5. Misafir

  haktan söz ediyorlar 2016 da gaspa af verdiler

 6. ilknur

  Pek deyerli sayin başkanim ne olur sunuz bu 5 sene ceza indirini onaylayın ki evlat hasretınle yanan ve enuz yeni baba olan ama onu da bir kez kuçana alamayan kokusunu alamayan babalar yeni doğan bebeklerine kavuşsunlar

 
Daha fazla yorum
 
© 2004 - TGRT Haber