Tarih : 02.11.2016 - 20:44 Yorum : 0

Hulusi Akar'ı FETÖ ile görüştürecek isim ortaya çktı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, eski BTK çalışanı Harun Biniş'in darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi FETÖ üyeleri arasında iletişim ağını sağladığı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın kabul etmesi durumunda da FETÖ elebaşı Gülen ile iletişimini sağlayacak kişi olduğu belirlendi.

Hulusi Akar'ı FETÖ ile görüştürecek isim ortaya çktı

Tıpkı Adil  Öksüz ve Kemal Batmaz gibi Akıncı Üssü'nün bulunduğu Kazan'a "arsa bakmaya  gittiğini" söyleyen Biniş, devlet büyüklerinin kullandığı kriptolu telefonların  da aralarında bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik  davanın da sanıkları arasında yer alıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün darbe  girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, eski Bilgi Teknolojileri ve İletişim  Kurumu (BTK) çalışanı Harun Biniş'in darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi  FETÖ üyeleri arasında iletişim ağını sağladığı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hulusi Akar'ın kabul etmesi durumunda da FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile  iletişimini sağlayacak kişi olduğu belirlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları  Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç'in yürüttüğü "darbe  girişimi gecesi Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeliyle ilgili" soruşturmada  önemli bilgi ve delillere ulaşıldı.

Devlet büyüklerinin kullandığı kriptolu telefonların da aralarında  bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik 28 kişi hakkında  açılan davanın sanıklarından olan Harun Biniş'in, darbe girişiminin yönetildiği  Akıncı Üssü'nde görüntüleri ortaya çıktı.

Tıpkı Adil Öksüz ve Kemal Batmaz gibi Akıncı Üssü'nün bulunduğu  Kazan'a "arsa bakmaya gittiğini" söyleyen Biniş'in, darbe girişiminin yaşandığı  15 Temmuz gecesi FETÖ üyeleri arasında iletişim ağını sağladığı, Genelkurmay  Başkanı Akar'ın kabul etmesi durumunda da Gülen ile iletişimini sağlayacak kişi  olduğu belirlendi.

Açıktan atamayla TİB'de işe başlayan Biniş'in, FETÖ soruşturması  kapsamında tutuklanan eski istihbaratçı Basri Aktepe ile yakın ilişkisi olduğu  belirtildi.

Aktepe'nin Teknik Daire Başkanlığı döneminde uzman olan Biniş, 17-25  Aralık sonrasında dinlemelerin merkezi olan birimde çalıştı.

İnternet alt yapı dinleme sistemleriyle ilgili bir proje ile  görüşmelere ilişkin canlı takip amacıyla kullanılan kritik bir projede de görev  aldığı öğrenilen Biniş, kurumdan kendisi istifa edip ayrıldı ve bir teknokentteki  şirkette çalışmaya devam etti.

TİB'de çalıştığı dönemki çalışma arkadaşları, Biniş'in "insanlara  tepeden bakan, ketum, üst düzey olduğu izlenimi veren" birisi olduğunu  değerlendirdi.

Darbe girişiminin yaşandığı gece, 143. Filoda bulunan Biniş, savcılık  ifadesinde, darbe olacağına inanmadığı için Ankara'da olan olayları ciddiye  almadığını ve o gece yatıp uyuduğunu söyledi.

"Darbeye teşebbüs eyleminin en karışık yerlerinden biri olan Kazan'a  neden gittiği" sorulan Biniş, "Darbeye teşebbüs eyleminde en karışık yerlerden  biri olduğunu daha sonradan öğrendiğim Kazan'a gittim, çünkü arkadaşımla önceden  sözleşmiştik. Bu nedenle ben, eşim bana olayları anlatmasına rağmen dikkate  almadan arsa bakmaya gittim" karşılığını verdi.

Biniş, devlet büyüklerinin kullandığı kriptolu telefonların da  aralarında bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik 28 kişi  hakkında açılan davanın da sanıkları arasında yer alıyor.

ADİL ÖKSÜZ

FETÖ'nün "Hava Kuvvetleri Komutanlığı imamı" olduğu değerlendirilen,  darbe girişiminin ardından Akıncı Üssü civarında gözaltına alındıktan sonra  serbest bırakılan ve kayıplara karışan Adil Öksüz'ün, Kaynak Kağıt AŞ'nin eski  Genel Müdürü Kemal Batmaz ile darbe girişimini Akıncı Üssü'ndeki 143. Filo'dan  yönettiği tespit edildi.

Öksüz'ün, Batmaz ile 11 Temmuz'da ABD'ye gittiği belirlendi. Öksüz'ün  Batmaz ile 13 Temmuz'da Türkiye'ye döndüğüne ilişkin Atatürk Havalimanındaki  görüntüleri de ortaya çıktı.

FETÖ'nün ve darbe girişiminin "sır kutusu" Öksüz için İçişleri  Bakanlığı 4 milyon 680 bin lira ödül koydu. Öksüz, 107 gündür aranıyor.

KEMAL BATMAZ

FETÖ'nün  15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü'nde olduğu gerekçesiyle  tutuklanan Kaynak Kağıt AŞ'nin eski Genel Müdürü Kemal Batmaz'ın, 1 Ağustos  1992'de FETÖ'ye ait bir kurumda çalışmaya başladığı, sigorta kaydının ise 1 Nisan  1996'da Nil İç ve Dış Ticaret AŞ'de  gözüktüğü  tespit edildi.

Personel dosyasındaki kayıtlara göre, 22 Ağustos 2001-30 Haziran 2005  tarihlerinde Kaynak Dış Ticaret AŞ'de ve 1 Temmuz 2005-20 Temmuz 2015  tarihlerinde Kaynak Kağıt AŞ'de genel müdür olarak çalışan Batmaz'ın 20 Temmuz  2015'te işten çıkarıldığı öğrenildi. Batmaz'ın, Kaynak Medya'ya da vekaleten  genel müdür pozisyonunda baktığı belirtildi.

Ayrıca Batmaz'ın, Gürmed Tıbbi ve Teknolojik Sistemler Sanayi Ticaret  AŞ ile Garnet Tıbbi ve Teknik Sistemler AŞ firmalarında ortak olarak yönetim  kurulu başkan yardımcılığı görevinde bulunduğu, Pozitif Yaşam sağlık ve  Bilgisayar Hizmetleri Ticaret Limited Şirketinde de hissesi bulunup bu  hisselerini 31 Temmuz 2015'te başka bir kişiye devrederek şirketten ayrıldığı  öğrenildi.

Etiketler : fetö akar görüşme
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber