2021-10-28 19:23:51

Son dakika! Ömer Çelik'ten CHP'ye tezkere tepkisi: Savrulma yaşadılar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada CHP'nin Suriye-Irak tezkeresine 'hayır' oyu vermesini eleştirdi. CHP'nin kendi tarihi açısından kırılma yaşadığını belirten Çelik, Eskiden terörle mücadeleye destek verirlerdi, şimdi herkesin bildiği bir ittifak için tutum değiştirdiler, savrulma yaşadılar" dedi.

Son dakika! Ömer Çelik'ten CHP'ye tezkere tepkisi: Savrulma yaşadılar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türk askerinin Irak ve Suriye'deki görev süresinin 2 yıl daha uzatılması yönündeki tezkere oylamasında "hayır" oyu kullanan Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) tepki gösterdi. CHP'nin geçmişteki tezkere oylamalarında terörle mücadeleye destek verdiğini hatırlatan Ömer Çelik, "Bu sefer tezkereye ‘hayır’ oyu vermek gibi bir savrulmayı yaşadılar. Ortaya çıkan bu tablo CHP’nin tarihi açısından da bir kırılmadır. CHP kendi tarihindeki pozitif duruşu terk etmiş görünüyor" ifadelerini kullandı.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Parti genel merkezindeki basına kapalı olarak saat 17.50'de başlayan toplantıda gündeme ilişkin konu başlıkları ele alındı. MYK toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik önemli mesajlar verdi.

KADIN CİNAYETLERİ HEPİMİZİ KAHREDİYOR"

Denizli’de hunharca öldürülen Şebnem Şirin’in öldürülmesine ilişkin üzüntülerini belirterek açıklamalarına başlayan Ömer Çelik, “Çok üzücü bir haber gündemimizdeydi. Şebnem Şirin hunharca bir şekilde katledildi. Kadın cinayetleri hepimizi sarsmaya, içimizi acıtmaya ve bizi kahretmeye devam ediyor. Bu canilerin içinde bulundukları kültürel ortam, onları teşvik eden çeşitli kodlar, eğitimden çeşitli sivil toplum çalışmalarına kadar birçok alanda mücadele verilmesi gerektiğini gösteriyor. Kadına dönük şiddetin insanlığa dönük şiddet olduğunun anlatılması, bunun yeni nesillerde bir bilince dönüşmesi çok boyutlu bir çalışmayı hep beraber ortaya koyacak bir iradeyi gerektiriyor. Bu acı haber duyulur duyulmaz birilerinin bunu politik tartışmaya dönüştürmeye çalışması, temeli olmayan yaklaşım üretmesi doğru değil. Ortak bir dayanışma olması lazım” diye konuştu.

"BU CHP TARİHİ AÇISINDAN BİR KIRILMA"

CHP’nin daha önceden Türkiye’nin terörle mücadelesine destek verdiğini, fakat son tezkerede bu tutumu değiştirdiğini söyleyen Ömer Çelik, “Maalesef burada ‘hayır’ oyu veren partilerin gerekçelerinin mantıksızlığı, milli güvenlik hassasiyetinden yoksunluğu ile karşı karşıya kaldık. Tezkere, milli güvenliğimizi korumak için kararlı olduğumuzu gösteren bir irade beyanıdır. Bu tezkerelerle birlikte yapılan operasyonlar söz konusu olmasaydı bugün Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırlarının yakınında terör devletçikleri dediğimiz fiili oluşumlar olacaktı. Bu fiili oluşumlar kurulma safhasına gelmeye başlamışken TSK bütün bu çerçeveyi darmadağın etmiştir" dedi.

Daha önceki tezkere oylamalarını hatırlatan Çelik, "Geçmişte ‘PYD-YPG Türkiye’ye niye saldırsın ki’ diyenler, bugün tezkereye ‘hayır’ oyu vermişlerdir. Bu ibretlik bir durumdur. Daha önce tezkereye oy verirken ‘askerimizi orada savunmasız bırakamayız, o yüzden tezkereye evet diyeceğiz’ diyorlardı. Bu sefer tezkereye ‘hayır’ oyu vermek gibi bir savrulmayı yaşadılar. Ortaya çıkan bu tablo CHP’nin tarihi açısından da bir kırılmadır. CHP kendi tarihindeki pozitif duruşu terk etmiş görünüyor” şeklinde konuştu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

"TEZKEREYE HAYIR DEMEKLE OY GELMEZ"

Çelik, “Tezkereye ‘hayır’ demekten birileri oy bekliyorsa hiçbir vatandaşımızın buna yöneleceğini düşünmüyorum. Türkiye’nin milli güvenliği konusunda bütün vatandaşlar hassastır. CHP yönetiminin ortaya koyduğu bu yanlış yaklaşımına karşı CHP tabanının da olumlu yaklaşacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

CHP’nin tezkereye “hayır” oyu vermesindeki eleştirilerin sorulması üzerine Çelik, “Bu yabancı silahlı kuvvetler meselesini çok dile getiriyorlar. Bundan önce ‘evet’ dedikleri tezkerelerde de vardı bu. Ya daha önce ‘evet’ derken tezkereleri okumadılar, sanki yeni bir maddeymiş gibi algılıyorlar, ya da, ‘bilinmeyen’ ama herkesin bildiği bir ittifak içerisinde bir tutum değiştirdiler” açıklamasında bulundu.

10 BÜYÜKELÇİ GERİLİMİ

Bazı ülkelerin büyükelçilerinin Osman kavala ilgili yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine Çelik, “Büyükelçiler, Viyana Sözleşmesinin 41. Maddesine göre davranmak zorundalar. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hiçbir şekilde bu şekilde bir üslubu kabul etmeyeceğimizi ifade etmiştik. Yapılan iş ne diplomatların saygınlına uygun bir iştir, ne de diplomatik misyona uygun bir davranıştır. Umarız bundan sonra benzeri durumlar tekrar etmez. Büyükelçilerin müdahalesine bile ses çıkartmayanların başka alanlarda iç siyaset adına hükümetimize dönük saldırganlıklarını da not ettiğimizin bilinmesini isterim” dedi.

AB İLE İLİŞKİLER

AB ilişkilerine değinen ve en çok konuşulan konulardan birinin yargı ve temel haklar konusu olduğunu söyleyen Çelik, “Buradaki çifte standart şudur; yargı ve temel haklar konusunda AB’nin eleştirileri nerede konuşulacak? Türkiye bir aday ülkedir, AB’nin de konuda eleştirileri var. Yapılacak şey, yargı ve temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik konularını içeren 23. ve 24. fasılların açılmasıdır. Fakat AB bir yandan eleştiri getiriyor, bir yandan da 23. ve 24. fasılları açmıyor. Fasıl açmak için ön şart olmaz. Müzakereye yanaşmıyorsunuz. O zaman yaptığınız şey bir değerlendirme, bir analiz, bir eleştiri olmuyor. Bu konuları Türkiye’ye karşı negatif koz olarak kullandığınız ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Etiketler