2021-09-30 20:17:27

Son dakika! Rekabet Kurumu'ndan Trendyol'a 'Haksız rekabet'ten tedbir kararı

Son dakika haberi: Rekabet Kurumu, Türkiye’nin en büyük online alışveriş platformlarından Trendyol için pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığı ve algoritması sayesinde tekel oluşturduğu gerekçesiyle geçici tedbir kararı verdi. Kurulun gerekçesinde çarpıcı tespitlere yer verildi.

Son dakika! Rekabet Kurumu'ndan Trendyol'a 'Haksız rekabet'ten tedbir kararı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rekabet Kurumu online alışveriş sitesi Trendyol'la ilgili şikayetler konusunda yaptığı incelemeyi tamamladı. Kurul, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla önaraştırma yapılmasına karar verirken, Türkiye’nin en büyük online alışveriş platformuna geçici tedbir kararı koydu. Böylece şirketin algoritması İle neden olduğu haksız rekabet, soruşturma bitene kadar engellenecek.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Rekabet Kurulunun 29.07.2021 tarihli ve 21-36/487-M sayılı kararı ile DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ (Trendyol) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla önaraştırma yapılmasına karar verilmiştir.

KENDİ ÜRÜNLERİNDE HAKSIZ AVANTAJ

Önaraştırma sürecinde algoritmalar ve bilişim sistemlerinde yer alan veriler üzerinde yapılan yerinde inceleme sonucunda; Trendyol’un, hem 3. taraf satıcıların satışlarına aracılık ettiği hem de TrendyolMilla, TrendyolMan ve TrendyolKids gibi kendi markalarının satıcısı olduğu aynı platform üzerinde, kendi ürünlerine haksız avantaj sağlayacak şekilde listeleme algoritmasına müdahale ettiği, kendi markalarının pazarlama stratejisinin oluşturulmasında pazaryeri faaliyetleri kapsamında elde edilen verileri kullandığı, yine algoritmaya yapılan müdahalelerle pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığı tespit edilmiştir.

'PAZARYERİNDE ELDE ETTİĞİ VERİLERİ KENDİ LEHİNE KULLANMA'

Bu deliller ile birlikte, çok kategorili pazaryeri platformları pazarında Trendyol’un, özellikle son yıllarda, başta moda olmak üzere, tüm kategorilerde önemli pazar payı elde ettiği dikkate alındığında söz konusu uygulamaların  nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda, Trendyol’un, algoritma ve kodlama aracılığıyla yapılan müdahaleler de dâhil olmak üzere kendi ürünlerini kayırmaya, satıcılar arasında ayrımcılık yapmaya ve pazaryeri faaliyetlerinden elde ettiği verileri kendi markaları lehine paylaşımına ve kullanımına yönelik tüm davranışlardan kaçınması ve bu kararların denetlenebilirliğini teminen gerekli her türlü teknik, idari ve organizasyonel tedbirleri alması gerektiğine karar verilmiştir.

Etiketler