2021-12-04 00:15:02

Son dakika: Resmi Gazete'de "Made in Türkiye" kararı

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, Turkey, Turguei, Turkei gibi ifadeler artık kullanmayacak. Marka değeri için sadece Türkiye yazacak. Genelgenin yayımlanmasının ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Fahrettin Altun, "Türkiye markasını güçlendirmek için kıymetli bir adım daha atıldı." ifadelerini kullandı.

Son dakika: Resmi Gazete'de "Made in Türkiye" kararı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye'nin ihraç ürünlerinde artık "Made in Turkey" yerine "Made in Türkiye" ibaresi kullanılacak. Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan Genelge'ye göre; devletler ve uluslararası kuruluşlarla olan her türlü faaliyet ve yazışmada da "Turkey", "Turkei", "Turquie" ibareleri yerine "Türkiye" ibaresi kullanılacak. Cumhurbaşkanlığı imzasıyla yayımlanan genelgenin Türkiye markasını güçlendirmek için önemli bir adım olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da konuya ilşkin kişisel sosyal meyda hesabından paylaşım yaptı.

Resmi Gazete'de yayımlanan genelgede şu ifadeler kullanıldı:

'Türkiye Cumhuriyeti Devleti; binlerce yıllık devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek milletimizin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul etmiştir.

Yurt içi ve yurt dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda; Türk milletinin köklü tarihinden gelen değerlerine büyük bir özen gösterilerek, 'Türkiye' markası ulusal ve uluslararası mecrada ülkemizin çatı markası olarak kabul edilmiştir.

'Türkiye' ibaresi Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda· ihraç ürünlerimizde 'Made in Turkey'' yerine 'Made in Türkiye' ibaresi kullanılmaya başlanarak, ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz 'Türkiye' ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda Devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin '-Türkiye' markası altında temsili hedeflenmektedir.

Bu çerçevede, 'Türkiye' markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında; başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda 'Turkey', 'Turkei', 'Turquie' vb. ibareler yerine 'Türkiye' ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir.'

FAHRETTİN ALTUN'DAN MARKA PAYLAŞIMI

Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere her türlü faaliyet ve yazışmalarda "Turkey", "Turkei", "Turquie" gibi ibareler yerine "Türkiye" ibaresinin kullanımı konusundaki genelgeye ilişkin paylaşımda bulundu.

Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye markasını güçlendirmek için kıymetli bir adım daha atıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı genelge ile başta diğer devletler olmak üzere tüm uluslararası kurum-kuruluşlarla gerçekleşen her türlü faaliyet ve yazışmalarda 'Türkiye' ifadesi kullanılacak" dedi.

 

 

Etiketler