2021-07-14 15:09:36

Suriyeliler Kurban Bayramı için ülkelerine dönmeye başladı

Kurban Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeli mülteciler 40 dereceyi aşan sıcaklığa rağmen ülkelerine gitmeye devam ediyor

Suriyeliler Kurban Bayramı için ülkelerine dönmeye başladı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye yaklaşık 3 milyon 684 bin 412 Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Suriyeliler, Kilis Valiliği izniyle Suriye’nin Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve El Bab bölgeleri ile diğer şehirlerine gitmek için online randevu sistemine kayıt yaptırarak ülkelerine gitmeye devam ediyor. Sabahın ilk saatlerinden itibaren sınıra giden Suriyeliler, Göç İdaresi kontrolünde ülkelerine gitmelerine izin veriliyor. Suriyeliler 40 dereceyi aşan hava sıcaklığına rağmen ülkelerine gidişleri sürüyor.

GÜVENLİ BÖLGEYE GİTMEYİ TERCİH EDİYORLAR

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Milli Ordusu tarafından gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekatı ile barış, huzur ve güvenlik ortamının sağlandığı yerlere giden Suriyeliler, yakınlarına hediye olarak aldıkları eşyaları da beraberinde götürüyor.  18 Temmuz’a kadar gidişlerin devam edeceği belirtilirken 14 bin 950 Suriyelinin geçişi sağlandı. 

 

 

Etiketler